Czym ogrzewać dom?

Nie każdy ma dostęp do ciepłą sieciowego. Sieć ciepłownicza obejmuje zwykle duże osiedla w centrach miast.

Czym ogrzewać dom?

Na peryferiach, a także w domach jednorodzinnych musimy zadowolić się indywidualnym źródłami ciepła. Wciąż najpopularniejsze pozostaje ogrzewanie węglowe. Jest najtańsze, a węgiel jest łatwo dostępny. Kotły w ciepłowniach spalać też mogą drewno lub pellet. Ten ostatni jest droższym, ale czystszym i również łatwo dostępnym paliwem. Dużą popularnością cieszy się też ogrzewanie gazowe. Wyraźnie droższe, choć wciąż przystępne cenowo, ale za to dużo wygodniejsze. Praktyczne zwłaszcza jeśli mamy dostęp do sieci gazowej. Można też zasilać ogrzewanie gazowe z zewnętrznych zbiorników.

Pompy ciepła

Nowoczesnym i ekologicznym źródłem ogrzewania są pompy ciepła. Wykorzystywane są na przykład w domach ekologicznych i domach pasywnych. Ogrzewanie węglowe jest i chyba jeszcze długo pozostanie podstawowym źródłem ciepła w Polsce. Coraz powszechniej stosuje się też pellet, dopłaca do przejścia na ogrzewanie gazowe. Wiele nowych inwestycji wyposażanych jest w pompy ciepła, trudno je jednak zastosować dla starych budynków.

360architekcipl

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *