Zasłony do salonu

Zasłony i firany to ważny element wystroju naszego domu czy mieszkania. Od ich jakości i wykonania zależy to, jak wiele światła dopuścimy lub odetniemy od naszej przestrzeni. Wybierając „okrycie” dla naszych okien możemy zwrócić uwagę na wiele różnych cech firanek czy zasłonek, które – dobrane w odpowiedniej kombinacji – pozwolą nie tylko uzupełnić wystrój naszego salonu, ale także sprawić, że będzie się w nim przyjemnie spędzało czas. Jak zatem wybrać najlepiej? Na czym się skupić, żeby materiał pasował nam idealnie?

1. Jaki rozmiar zasłon najlepiej sprawdzi się w salonie?
2. Jakie kolory warto wybierać?
3. Jak dopasować zasłony do stylu wystroju salonu?

Jaki rozmiar zasłon najlepiej sprawdzi się w salonie?

Pierwszą rzeczą, na jaką zwykle zwrócimy uwagę przy wybieraniu zasłon, jest ich wymiar. O ile na szerokość nie ma problemu, ponieważ dopasujemy je po prostu do szerokości okna, o tyle z długością możemy mieć już cięższy orzech do zgryzienia. Zasadniczo bowiem mamy do wyboru dwie opcje: zasłony długie aż do samej podłogi lub zasłony krótkie, kończące się tuż za linią parapetu. Jeżeli zależy nam na maksymalnym zakryciu okien lub gdy posiadamy w ciągu okien salonowych drzwi na balkon czy taras, powinniśmy skłaniać się raczej ku długiej wersji. Jednak w przypadku, gdy nie posiadamy drzwi balkonowych lub nie chcemy, żeby materiał stykał się z podłogą, możemy wybrać zasłony krótkie. W drugim przypadku należy tylko pamiętać, aby firany były dokładnie w tej samej długości – inaczej całość będzie wyglądała po prostu źle.

Jakie kolory warto wybierać?

Kolor zasłon powinien dobrze współgrać z pozostałymi elementami wystroju salonu. Co do zasady należy jednak przyjąć taką zasadę, że im mniejsze pomieszczenie dekorujemy, tym bardziej powinniśmy skłaniać się ku jaśniejszej i delikatniejszej palecie kolorów, a także mniejszej ilości wyraźnie zarysowanych tekstur i wzorków. Ciemne czy wręcz czarne zasłony świetnie sprawdzą się w dużych, minimalistycznych salonach, gdzie przestrzeń jest w stanie „wytracić” ich dominującą, ciężką barwę. Jeżeli jednak zastosujemy takie rozwiązanie na małej przestrzeni, optycznie jeszcze bardziej ją skurczymy i przyprawimy się o cokolwiek klaustrofobiczne odczucia. W przypadku niewielkich salonów warto iść w subtelne i jasne kolory, jak beż, delikatne żółcienie, ecru czy kość słoniowa. Innym, też ciekawym wyborem, może być zastosowanie mocnych i intensywnych barw w jasnym otoczeniu. W takiej kombinacji mamy na przykład ściany, podłogę i meble w kolorze ecru i sosny, a zasłony i ewentualnie inne, drobne dodatki, dobieramy w odcieniu żywej zieleni czy czerwieni. Jeżeli wybierzemy zasłony z dostatecznie grubego materiału, nawet jasne nie będą przepuszczały zbyt wiele światła. Wiele ciekawych propozycji dla każdego metrażu wnętrza znajdziesz na stronie: https://misty-white.pl/zaslony-do-salonu.

Jak dopasować zasłony do stylu wystroju salonu?

Nowoczesne zasłony mogą nawiązywać do pozostałych elementów wystroju wnętrza nie tylko swoim kolorem. Jesteśmy w stanie skutecznie zadziałać również rodzajem materiału, jego zdolnością do odbijania lub pochłaniania światła, fakturą oraz wzorem, jeżeli jakiś się na zasłonach znajduje. Do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych najlepiej sprawdzą się proste zasłony, matowe lub odbijające światło, ale bez wzorów czy wyraźnej faktury na tkaninie. Z kolei gdy chcemy salon na wzór skandynawski czy prowansalski, dodatkowe aplikacje czy tekstura na zasłonach i firanach może ciekawie podkreślić całość aranżacji i przy okazji sprawić, że nasz salon zyska bardzo ładny dodatek do wystroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here