Budujemy dom: czy warto inwestować w pochyłą działkę?

Choć spora część naszego kraju to tereny nizinne i płaskie, w wielu miejscach budujemy domy na pochyłościach i pagórkach. Czy dom w takiej lokalizacji jest droższy w budowie i utrzymaniu?

Jakie są plusy i minusy pochyłej działki?

Przede wszystkim, pochyła działka nie musi oznaczać jednolitych spadków na całym terenie po zakończeniu budowy. Zwykle nie jest problemem wykonanie „półki”, czyli wypłaszczenia pod dom i najbliższe otoczenie. Takie rozwiązanie ma zresztą kilka plusów – stworzenie płaskiego wycinka na pochyłej działce daje wrażenie tarasu i podkreśla samą bryłę domu. Ponadto, powstająca w ten sposób skarpa daje możliwość ciekawego i atrakcyjnego wizualnie zagospodarowania otoczenia domu.

Ale wspomniana skarpa to i pewne problemy. Przede wszystkim, to koszty robót ziemnych – koszty niebagatelne. Dodatkowo, musimy pamiętać, iż domu nie możemy posadowić na świeżo usypanym gruncie. Fundamenty i tam muszą sięgać „rodzimego” gruntu, a to oznaczać może i ponad dwa metry wysokości przy bardziej pochyłych działkach. Sama skarpa będzie przez dobrych kilka lat osiadać. Nie zaryzykujemy więc wyłożenia bezpośredniego sąsiedztwa domu kostką brukową – ta w pierwszych latach nie utrzyma poziomu.

Piwnica w domu

A skoro mamy już masywne fundamenty – może wykorzystamy tę sytuację i stworzymy piwnicę? Jeśli myślimy o domu podpiwniczonym, wówczas pochyłość działki może być wręcz zaletą. Wykorzystamy różnicę poziomów, by lepiej posadowić dom i ułatwić dostęp do podziemnego garażu.

Pamiętajmy o konsekwencjach mieszkania na pochyłym terenie już po zbudowaniu domu. Pierwsza kwestia to deszcz. Skoro mieszkamy na pochyłości, to zwykle i nad naszym domem jest teren, z którego w razie silnych opadów spływać będzie na naszą działkę woda. A ta może być problemem, i to niemałym. Liczmy się więc z koniecznością wykonania drenażu i odwodnienia. Miejmy też świadomość, iż pochyła działka to zimowy problem z odśnieżaniem. Nie zawsze uda nam się ściągać śnieg wyłącznie „z górki”!

Reasumując, dom na pochyłej działce to mimo wszystko pewne dodatkowe koszty, których nie unikniemy. W zamian otrzymujemy atrakcyjnie wizualnie położony budynek, który może wykorzystywać naturalne zalety pochyłości. Zatem jak zawsze przy budowie domu: to sytuacja typu „coś za coś”.

Dom, budownictwo, wnętrza – look-design.pl

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.