Co powinny stosować zakłady przemysłowe podczas epidemii – bramy do dezynfekcji czy automatyzację?

Czas pandemii w sposób szczególny wpływa na wiele firm prowadzących działalność produkcyjną. Do podmiotów, które przede wszystkim odczuły skutki zagrożenia epidemiologicznego należą te, które nie charakteryzują się wysokim stopniem robotyzacji. Mimo że w większych przedsiębiorstwach automatyzacja jest zazwyczaj zjawiskiem pożądanym, to nie zawsze dostępnym ze względu na koszt bądź czas i technologię niezbędne do jej wprowadzenia.

Prowadzenie produkcji w przedsiębiorstwach o niewielkiej automatyzacji wymaga zaangażowania dużych zasobów ludzkich odpowiedzialnych za wykonanie poszczególnych etapów cyklu.

Firmy poszukują aktualnie rozwiązań, które pozwolą im normalnie funkcjonować w czasach epidemii. Ich głównym celem jest minimalizacja zagrożenia przekładającego się w najgorszym przypadku na zatrzymanie produkcji. W takich przedsiębiorstwach pracownicy uczestniczący w cyklu produkcyjnym zazwyczaj nie mają możliwości pracy zdalnej. Wiele maszyn wymaga bezpośredniej kontroli oraz interwencji ze strony operatora i nie mogą być w prosty lub tani sposób zautomatyzowane. Z tego względu przedsiębiorstwa stają przed koniecznością wprowadzenia rozwiązań jak najbardziej ograniczających ryzyko zarażenia wirusem.

dezynfekcja dużych pomieszczeń

Do podstawowych czynników bezpieczeństwa należy odpowiedzialność samych pracowników, czyli zasłanianie ust podczas kaszlu lub informowanie przełożonych w przypadku złego samopoczucia. Jednak takie środki nie są wystarczające. Najpopularniejszymi sposobami zapobiegania wirusowi, realizowanymi przez przedsiębiorstwo jest wyposażanie hali produkcyjnej i poszczególnych miejsc pracy w środki ochrony indywidualnej. Są to środki ogólne oraz specjalnie przeznaczone dla danego stanowiska, jak płyn do dezynfekcji, maseczki. 

Oprócz podstawowej ochrony podczas pracy, coraz częściej zwraca się uwagę na zastosowanie odpowiednich rozwiązań przy wejściu do zakładu. Wykonywane są pomiary temperatury oraz montowane są bramy dezynfekcyjne. Tym samym, osoby z podwyższoną temperaturą, czyli potencjalnie chore, nie są wpuszczane do obiektu, co zapobiega zarażeniu kolejnych pracowników. Z kolei brama dezynfekująca jest urządzeniem, które odkaża wchodzących oraz wychodzących ludzi, a także przedmioty, ograniczając rozprzestrzenianie się czynników chorobotwórczych. Dezynfekowane są także znajdujące się na hali, wspólne pomieszczenia oraz wykorzystywane podczas pracy, maszyny i urządzenia.

dezynfekcja pomieszczeń socjalnych

Często, w zakładzie ustalane są również nowe reguły mające ochronić pracowników przed zakażeniem. Poszczególne działy są od siebie oddzielane, a kontakt bezpośredni odbywa się tylko w wymagających takiej interakcji sytuacjach. Ustalane są odpowiednie odległości między stanowiskami pracy oraz w pomieszczeniach socjalnych, a w przypadku, kiedy niemożliwe jest utrzymanie 1,5 m odstępów wprowadza się pracę zmianową.

Dezynfekcja i utrzymywanie reżimu sanitarnego w zakładach produkcyjnych należy do skomplikowanych procesów, które w dużej mierze zależą także od pracowników i ich świadomości zagrożenia. Wykorzystywanie wszystkich środków ochrony zmniejsza prawdopodobieństwo wstrzymania cyklu wytwarzania, jednak nie eliminuje takiego niebezpieczeństwa całkowicie. Przyszłościowym rozwiązaniem dla przemysłu produkcyjnego jest automatyzacja oraz robotyzacja procesów. Mimo że wymaga ona poniesienia dużych nakładów, jest w stanie zapewnić ciągłość produkcji w warunkach takich, jakie mają obecnie miejsce. Ponadto, automatyzacja pozytywnie wpływa na działalność przedsiębiorstwa, zwiększając wydajność i tym samym przyczyniając się rozwoju przedsiębiorstwa.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *