Drzwi aluminiowe- czy to dobry wybór?

Choć modeli drzwi na rynku mamy bardzo wiele, to ich wybór wcale nie jest łatwy. Drzwi są przecież bardzo ważnym elementem budynku, decydują o jego wyglądzie, zapewniają termoizolację i chronią przed włamaniami. W ostatnim czasie do domów, jak i budynków użyteczności publicznej często wybierane są drzwi aluminiowe. Jakie ich cechy decydują o tym, że klienci decydują się na właśnie ten materiał?

Dlaczego warto wybrać drzwi aluminiowe?

Aluminium kojarzy się przede wszystkim z lekkością i faktycznie drzwi aluminiowe są lżejsze niż stalowe czy drewniane. Jednak nie jest to jedyna zaleta, o której warto wspomnieć.

Drzwi wykonane z aluminium są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Aluminium jest materiałem odpornym na korozję, co oznacza, że drzwi nie rdzewieją i nie tracą swojej wytrzymałości pod wpływem wilgoci czy zmian temperatury. Są też odporne na działanie promieniowania UV, ma to szczególne znaczenie, jeśli są wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Cechują się dobrą termoizolacją, więc zimą zapewnią nam komfort termiczny, a latem odizolują od gorącego powietrza. Właściwości termoizolacyjne są bardzo ważne, bo uciekające zimą ciepło może znacząco podnieść rachunki za ogrzewanie. Wbrew pozorom, nieodpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne mogą znacząco wychładzać dom.

Aluminium ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, dzięki czemu stanowi świetną ochronę antywłamaniową. W połączeniu z dobrymi zamkami zapewni bezpieczeństwo domu i dobytku.

Zaletą, która dla wielu klientów ma duże znaczenie, jest fakt, że drzwi z aluminium nie wymagają konserwacji ani impregnacji. Nie trzeba poświęcać im dodatkowego czasu, by zachowały swoją świetność przez lata.

Ponieważ aluminium jest łatwe do obróbki, wykonane z niego drzwi występują w wielu wzorach i kolorach, łatwo więc je dobrać do właściwie każdego stylu architektonicznego. Można je kształtować w rozmaite formy i malować na różne kolory, dopasowując do charakteru domu i wnętrz. Drzwi wejściowe są swoistą wizytówką domu, dlatego często wygląd i estetyka są ostatecznymi bodźcami do zakupu konkretnego modelu.

Wady drzwi z aluminium

Jak wszystko- także i drzwi z aluminium mają swoje wady. Jest ich co prawda niewiele, jednak trzeba o nich wspomnieć:

  • drzwi aluminiowe są nieco droższe od stalowych czy wykonanych z PCV,

  • są też dość podatne na drobne zarysowania, aczkolwiek nowoczesne rozwiązania już mocno wyeliminowały ten problem.

W ostatnim czasie można zaobserwować, że drzwi wykonane z aluminium stają się trendem. Coraz częściej to właśnie ten metal jest wybierany przez nowych właścicieli domów, co biorąc uwagę jego specyfikę, nie jest niczym dziwnym. Drzwi to zakup na lata, a aluminium daje pewność, że stan drzwi pozostanie niezmieniony przez naprawdę długi okres.

Redakcja SKConstruction