Drewniany taras to prawdziwa ozdoba zarówno domu, jak i przestrzeni wokół niego. Drewno to materiał ponadczasowy i niezwykle uniwersalny – pasuje do prawie każdego domu. Jego budowa może być niezwykle ciekawym wyzwaniem. Jak wykonać drewniany taras samodzielnie i o czym pamiętać? Oto kilka praktycznych porad.

Drewniany taras to prawdziwa ozdoba zarówno domu, jak i przestrzeni wokół niego. Drewno to materiał ponadczasowy i niezwykle uniwersalny – pasuje do prawie każdego domu. Jego budowa może być niezwykle ciekawym wyzwaniem. Jak wykonać drewniany taras samodzielnie i o czym pamiętać? Oto kilka praktycznych porad. 

Taras DIY – postaw na sprawdzone i uniwersalne rozwiązania 

Drewniany taras to jedno z najprostszych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, które ma szansę skutecznie upiększyć i wzbogacić każdy dom. Drewniany taras ma wiele zalet – pasuje do każdego stylu, dobrze komponuje się z betonem, cegłą i świetnie wygląda na tle jasnego i ciemnego tynku. Konserwacja drewnianego tarasu jest prosta, możesz wykonywać ją samodzielnie.  

Jego konserwacja jest prosta i możesz wykonywać ją samodzielnie. Nie wymaga dużych nakładów finansowych. Właściwie wykonany i zabezpieczony, posłuży Ci przez lata. Drewno na taras jest dostępne w wielu różnych wzorach i rozmiarach. Do wykonania tarasu możesz użyć litych desek drewnianych lub takich, które zostały specjalnie wyprofilowane, aby odprowadzać wodę. Warto pamiętać, że deski tarasowe powinny zostać zabezpieczone specjalnym olejem lub lakierem, który ochroni je przed wilgocią i pomoże zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń.  

Jak zbudować taras? 

Jeśli chcesz zbudować trwały i solidny taras, który będzie Ci służył przez lata, warto wyposażyć się w kilka niezbędnych przedmiotów i narzędzi. Z pewnością przydadzą się: piła ręczna, kobyłki budowlane, wkrętarka, maczeta Fiskars, młotek czy centymetr. Przed rozpoczęciem prac, warto zadecydować, czy chcemy wykonać taras z gotowych już desek, które zostały odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane i są całkowicie gotowe do ułożenia. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeśli jednak wolisz zrobić wszystko własnoręcznie, przed połączeniem ze sobą poszczególnych elementów, warto je zabezpieczyć warstwą ochronną. Dzięki temu, unikniesz niszczeniu desek, a co za tym idzie – zapobiegniesz szybszemu zużywaniu się tarasu.

Budowa tarasu krok po kroku 

Planujesz wykonać taras w pełni samodzielnie? Nie zrażaj się! Dzięki tym poradom, budowa tarasu z pewnością nie będzie tak trudna jak może się wydawać. 

Pierwszy krok to wybór miejsca. Teren, przeznaczony pod taras musi być suchy, równy i pozbawiony miejsc, w których konstrukcja mogłaby się zapaść lub ulec zniszczeniu. W celu wzmocnienia naturalnego podłoża, możesz rozsypać warstwę tłucznia lub piasku.  

Kolejny krok to ułożenie desek – tej czynności musisz poświęcić najwięcej czasu, ponieważ głównie od tego zależy efekt finalny Twojej pracy. Możesz zdecydować się na zakup gotowych, odpowiednio ciętych desek i elementów balustrady. Jeśli zaś wszystko pragniesz robić samodzielnie, docinaj kolejne elementy za pomocą piły i układaj, zaczynając od domu i kierując się w przeciwną stronę.  

Każda deska powinna zostać zamocowana za pomocą wkrętów lub gwoździ. Zwróć również uwagę na efekt wizualny, który chcesz uzyskać. Jeśli chcesz optycznie wydłużyć taras, deski układaj prostopadle do domu. Nie zapominaj także o szczelinach dylatacyjnych, które pozwalają na pracę drewna i uniknięcie problemów z dalszą eksploatacją. Na końcu pamiętaj, aby do tarasu dołączyć balustrady lub stopnie schodów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here