Przesyłanie wody w miastach i obiektach przemysłowych odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu życia. Woda to jeden z najcenniejszych surowców, bez którego życie nie jest możliwe. Do przesyłania wody wykorzystuje się bardzo rozbudowane sieci i instalacje. Domowe krany to tylko końcowe elementy tych sieci.
Armatura wodociągowa – co to takiego?
Do przesyłu wykorzystuje się przede wszystkim specjalnie przygotowaną armaturę. To właśnie ona łączy stacje pomp z finalnymi odbiorcami. Także w przemyśle, gdzie wykorzystuje się znaczne ilości wody do celów technologicznych, dobra armatura odgrywa bardzo ważną rolę. Na armaturę składają się różne komponenty, takie jak zasuwy, zawory czy kliny. Istotne znaczenie dla prawidłowego działania instalacji mają także dodatkowe elementy, takie jak kształtki, obejmy czy osprzęt. Dobry producent armatury jest w stanie dostarczyć wszystkie potrzebne komponenty.
Metalowe elementy armatury wykonuje się głównie z żeliwa. Jest to stop, który cechuje się wysoką odpornością na korozję. Dzięki temu elementy armatury mogą służyć nieprzerwanie przez wiele kolejnych lat. Zabezpiecza się je środkami antykorozyjnymi oraz lakierem proszkowym. Dzięki temu da się uniknąć częstych wymian elementów armatury.
Jakie jest zastosowanie armatury wodociągowej?
Podstawową rolą armatury jest kontrolowanie przesyłu wody w instalacji wodociągowej. Za pomocą elementów armatury można przekierować przepływ wody do innej nitki, a także zmienić jego intensywność. Służą do tego specjalne mechaniczne zasuwy. Ich sterowanie może odbywać się w dwojaki sposób – manualnie, przy pomocy pokręteł lub zdalnie. Wówczas elementy armatury muszą posiadać specjalne napędy. Z armatury szeroko korzysta się w przemyśle. Woda to istotny składnik wielu procesów produkcyjnych – nie tylko w branży spożywczej.
W miejskich sieciach wodociągowych armatura odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki zaworom można szybko odciąć dopływ wody w razie awarii rury, co pozwala na dokonanie niezbędnych napraw. Takie elementy jak kształtki pozwalają na stworzenie rozgałęzienia i rozbudowę instalacji o dodatkowe nitki.
W instalacjach przemysłowych często wykorzystuje się dodatkowy osprzęt, który pozwala lepiej i szybciej kontrolować przepływ wody. Dla prawidłowego przepływu trzeba kontrolować temperaturę wody. Na rynku dostępne są także elementy armatury, które przystosowane są do przesyłu gazu lub medium o bardzo niskich temperaturach.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru elementów armatury przemysłowej?
Armatura wodociągowa do przesyłu podgrzanej wody musi być bardziej odporna na działanie wysokich temperatur od takiej, która służy do przesyłania wody pitnej. Warto więc zwrócić uwagę na maksymalny zakres temperatur czynnika roboczego, który podaje producent armatury. Wynika to z rodzaju zastosowanych materiałów. Na zmiany temperatury wrażliwe są przede wszystkim wszelkiego rodzaju uszczelki oraz gumowe elementy, które znajdują się w zasuwach. Duże znaczenie ma także sposób montowania elementów armatury – może być to na przykład kołnierz na śruby.
Przed zakupem elementów armatury trzeba określić, jaka będzie przepustowość instalacji. Zawory o konkretnych wymiarach są w stanie pracować przy maksymalnym dostępnym ciśnieniu roboczym, ale zawsze powinien być pozostawiony pewien zapas. Im większa jest średnica elementów armatury, tym łatwiej jest zapanować nad przepływem cieczy w razie awarii. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę także na funkcje poszczególnych elementów armatury wodociągowej.
Materiał zewnętrzny