Dom
Tutaj jesteś

Kominek w domu – jaki wybrać?

25 czerwca, 2019 Dom Kominek w domu - jaki wybrać?


Kominek w domu kojarzy nam się z zimowymi wieczorami, kiedy z kubkiem gorącej herbaty wpatrujemy się w strzelający ogień. Jednak wiąże się z nim nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Dodatkowo wybór nie zawsze jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli samego produktu, a wybrać trzeba jeszcze opał oraz odpowiednie miejsce. Na co zwrócić uwagę kupując kominek do dom?

Jaki kominek wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie mamy zamysł w zakupie kominka. Nie każdy model będzie działać w taki sam sposób. Zwykle kominek umieszczany jest w salonie oraz pełni funkcję dekoracyjną. Takie wykorzystanie ogranicza się do ogrzania jednego pomieszczenia. Jeśli wiążemy z kominkiem większe nadzieje, musimy wybrać model, który nie zawsze będzie pełnił również funkcję dekoracyjną. Nie wszystkie produkty mają możliwość konfiguracji, na przykład drzwiczek frontowych. Jakie są więc rodzaje?

Kominek do domu z czy bez płaszcza wodnego?

Wybór opiera się w gruncie rzeczy na decyzji, czy potrzebujemy kominek jako ozdobę, czy główny punkt ogrzania całego domu. Albo postawimy na taki z płaszczem wodny, albo bez niego. Ten pierwszy pozwoli nam na ogrzanie całego budynku, jest wydajny i prosty w instalacji. W okresie jesieni oraz wiosny może nawet zastąpić centralne ogrzewanie. Jego budowa nie jest skomplikowana, jednak dostępne na rynku modele nie są efektowne wizualnie. Ale ich rola nie na tym polega.
Jeśli chcemy element dekoracyjny do naszego domu, postawmy na kominek bez płaszcza wodnego. Jest on tańszy w użyciu, a więc koszty spadają. Charakteryzuje się również dużą trwałością. Jest to dobry zakupy, który będzie nam służył przez długie lata. Mamy wiele możliwości dopasowywania kominka, aby idealnie dobrać go do wnętrza. Różne drzwi, wykończenia, a nawet drobne ozdoby. Na rynku jest ich pełno!

Dbanie i pielęgnacja kominków

Kominki potrzebują częstego sprzątania i mycia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to najbardziej są eksploatowane. Gromadzony popiół oraz sadza na szybie muszą być natychmiast usuwane. Istnieje wiele środków do czyszczenia kominków, ale warto wiedzieć o domowych sposobach. Jednym z nich jest użycie gąbki oraz sody oczyszczonej. Rozpuszczony proszek w wodzie należy rozprowadzić na brudnej szybce. Po chwili szorowania cały brud się rozpuści. Kilka ruchów mokrą szmatką i gotowe! Szybka lśni jak nowa.
Oprócz pielęgnacji należy pamiętać też o dbaniu o bezpieczeństwo. Systematycznie należy sprawdzać drożność kominów, aby nie doszło do zaczadzenia. Dym nie powinien dostawać się do pomieszczenia, nawet przez drzwiczki. Wentylacja w kominie powinna wszystko wyciągać do góry.
W wielu województwach w Polsce posiadanie kominków traci sens – nowe przepisy zakazują palenia drewnem z powodu zanieczyszczonego powietrza. Wszelkie kominki, kozy i piece nie mogą być użytkowane. Grozi to dużymi karami pieniężnymi. Przed decyzją o kupnie warto poznać przepisy panujące w naszej okolicy. Inaczej wydamy pieniądze w błoto.

okulary korekcyjne

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?