Konglomerat w łazience – zastosowanie

W łazienkach coraz częściej przy aranżacji pomieszczeń stosowane są blaty. Jednak jak wiadomo jest to miejsce, w którym panują specyficzne warunki (wilgoć, zmienna temperatura), dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jaki materiał na blaty łazienkowe wybrać, by było one solidne i trwałe. Możliwości jest sporo, jednak wybór najczęściej dotyczy kamienia naturalnego bądź konglomeratu.

Czym jest konglomerat?

Konglomerat jest naturalnym materiałem, który coraz częściej wykorzystują producenci, mający w swojej ofercie wyposażenie łazienek. Konglomerat, często nazywany również zlepieńcem jest typem skały osadowej o okruchach, których źródło jest bardzo różnorodne. Oprócz naturalnego konglomeratu istnieje też sztuczny, który w dekoracji i urządzaniu pomieszczeń, w tym łazienki stosowany jest najczęściej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że konglomeratem nie może być nazywany każdy materiał. To, co może wchodzić w skład syntetycznego konglomeratu, jest określone w normie PN-EN 14618:2009. Według normy w materiale musi znaleźć się pochodzący z recyklingu kamień, połączony spoiwem z różnego rodzaju dodatkami (ceramika, szkło, lustra itp.).

Zastosowanie konglomeratu w łazience

Konglomerat jest materiałem, który jest bardzo często stosowany w łazienkach. Nie tylko jest znacznie tańszą alternatywą dla kamienia naturalnego, ale również bardzo dobrze wygląda, jest materiałem solidnym, odpornym na wysoką temperaturę, uszkodzenia oraz działanie środków chemicznych. Konglomeraty charakteryzują się również niską nasiąkliwością, co czyni je idealnym materiałem do zastosowania w łazienkach. Dużą popularnością cieszy się blat łazienkowy z konglomeratu, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służył przez długie lata. Nie tylko pozostanie funkcjonalny, ale również będzie się bardzo dobrze prezentował. Co ważne, z konglomeratu można produkować blaty o idealnej powierzchni, które mogą mieć dowolny kształt i grubość.

Konglomerat ze względu na zdolność przyjmowania temperatury otoczenia jest ciepły w dotyku. Między innymi z tego powodu, ale również ze względu na trwałość i wysoką estetykę wykonania, warto wybrać brodzik łazienkowy z konglomeratu.

Blaty łazienkowe i brodziki do kabiny prysznicowej to nie jedyne elementy, które można wykona z konglomeratu i będą się doskonale sprawdzały w łazienkach. Jest to materiał doskonale nadający się również na parapety, ściany czy zlewozmywaki. Co ciekawe, konglomerat łączy się bezspoinowo, przez co z jednego kawałka można wykonać kilka elementów, co jest zarówno praktyczne, jak i ekonomiczne.

Redakcja SKConstruction