Płyty PIR – skuteczna izolacja cieplna poddasza

Jest rzeczą oczywistą, że jeśli poddasze naszego domu ma mieć charakter użytkowy, musimy zadbać o to, aby zostało ono odpowiednio docieplone. W przypadku, kiedy strych ma być pomieszczeniem nieużytkowym, często rezygnujemy z jego ocieplenia. To niestety poważny błąd. Bez względu na to, jak zamierzamy poddasze wykorzystywać, warto bowiem zainwestować w izolację termiczną tego pomieszczenia. Z pewnością będzie to trafna inwestycja. Nie tylko przyniesie ona zysk w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, ale przede wszystkim zdecydowanie poprawi komfort termiczny panujący w naszym domu.

Płyta PIR i jej właściwości

Wśród wielu dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych polecanych do docieplania połaci dachowych coraz większą popularnością cieszą się płyty PIR na poddasze. Znajdują one zastosowanie zarówno przy ocieplaniu dachów skośnych, metodą nadkrokwiową, jak i przy izolacjach termicznych poddaszy wykonywanych od wewnątrz.

Płyta PIR to wyjątkowo efektywny materiał termoizolacyjny. Charakteryzuje się ona najniższym wśród konkurencyjnych produktów współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki tym właściwościom ma ona znacznie mniejszą grubość niż inne materiały termoizolacyjne. Co więcej, te coraz popularniejsze płyty izolacyjne na poddasze są niezwykle lekkie, trwałe i co ważne, odporne na wilgoć oraz na niekorzystne działanie rozmaitych substancji chemicznych.

Płyty PIR na poddasze są bardzo wytrzymałym, odpornym na ściskanie materiałem termoizolacyjnym. Ważną ich cechą jest stabilność wymiarowa. Z powodzeniem można je stosować w szerokim zakresie temperatur. Są bardzo lekkie, dlatego ich transport oraz montaż nie sprawia większych problemów.

Ocieplanie poddasza za pomocą płyt PIR

Nieocieplone powierzchnie znajdujące się bezpośrednio pod dachem generują duże straty ciepła. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie docieplenie. Płyty PIR na poddasze będą idealnym rozwiązaniem. Mają one najlepsze parametry wśród innych, dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych. Znajdują one wszechstronne zastosowanie. Można ich użyć w nowo powstających budynkach mieszkaniowych. Świetnie nadają się także do ocieplenia poddaszy w obiektach już istniejących.

Nowoczesne, poliuretanowe płyty izolacyjne na poddasze są niezwykle proste w montażu. Można je z powodzeniem stosować na skośne dachy zarówno od zewnątrz, nadkrokwiowo, jak i od strony istniejącego już poddasza. Ich krawędzie są proste, co zdecydowanie ułatwia ich łączenie. Płyty PIR nie wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi. Bez najmniejszego problemu można je dociąć do potrzebnego wymiaru i zamocować pomiędzy krokwiami, czy też na nich. Ich montaż na poddaszu to najlepszy sposób wyeliminowania niepotrzebnych strat ciepła.

Redakcja SKConstruction