Rodzaje i możliwości zastosowania pianki poliuretanowej

Zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów, piana poliuretanowa to materiał często wykorzystywane w budownictwie. Sprawdza się przy naprawie codziennych usterek, czy przy wykonywaniu rozległych remontów. Można nią wypełnić szczeliny, pęknięcia i przepusty rurowe oraz stanowi niezbędny element wypełniający przy montażu okien i drzwi. Dowiedz się z nami, jak możesz wykorzystać pianki poliuretanowe przy budowie i w trakcie domowych napraw.

Czym dokładnie są pianki poliuretanowe?

Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny wykorzystywany w budownictwie i przemyśle. Powstaje poprzez połączenie dwóch głównych komponentów: poliolu (żywicy) i izocyjanianu (utwardzacza). Zatem pianka poliuretanowa jest wytwarzana w wyniku dokładnego zmieszania się tych dwóch składników w odpowiednich proporcjach. Powstały materiał (zaschnięta piana) jest lekka, trwała i doskonale izoluje ciepło oraz dźwięk.

Pianki poliuretanowe – możliwości zastosowania na budowie lub w trakcie remontu

Doskonały materiał izolacyjny, jakim są pianki poliuretanowe, sprawdza się zarówno w przypadku nowych budów, jak i wszelkiego rodzaju pracach remontowych. Ze względu na swoje świetne właściwości termoizolacyjne i łatwość w aplikacji wykorzystuje się je niemalże na każdej budowie oraz przy wszelkich pracach renowacyjnych.

Należy wyróżnić pianki poliuretanowe do:

  • Montażu drzwi i okien – są wykorzystywane powszechnie w budownictwie. Stanowią skuteczne zabezpieczenie i ochronę od warunków atmosferycznych w przypadku montażu okien, jak i świetnie narzędzie do montażu ościeżnic. Jej doskonałe właściwości termoizolacyjne i akustyczne pozwalają na stworzenie komfortowych i energooszczędnych wnętrz. Przykładem takiego produktu jest świetnej klasy pianka Tytan Pianka Super Plus.

  • Wypełniania szczelin pomiędzy płytami izolacji termicznej – produkty tego typu są nieocenione przy ocieplaniu budynków metodą lekko-mokrą. Łączą ze sobą różne materiały: beton, mur, metal, czy styropian. Doskonale izolują termicznie i akustycznie, można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wysokiej jakości pianką tego typu jest Ceresit TS61 Pianka Poliuretanowa.

  • Elementów drewnianych – pianki tego typu stanowią doskonałe rozwiązanie do profesjonalnego mocowania i klejenia elementów drewnianych, włączając w to narożniki okien i drzwi. Łączą one elementy zarówno o porowatej, jak i nieporowatej powierzchniach. Pianki do elementów drewnianych szybko się utwardzają i przenoszą większe obciążenia mechaniczne. Warto w tym przypadku wymienić piankę Stalco Proffesional PXX47.

  • Różnych zastosowań – uniwersalne niskoprężne pianki poliuretanowe można stosować do montażu stolarki otworowej, uszczelniać nią różnego rodzaju ubytki, czy montować izolację. Po związaniu można ją dowolnie obrabiać, przycinać, nakładać na nie gips, czy malować. Niezawodną produktem tego typu jest Stalco Pianka Uniwersalna.

Dlaczego warto stosować pianki poliuretanowe do montażu?

Podsumowując, stosowanie pianek poliuretanowych do montażu ma wiele zalet. Oprócz doskonałej przyczepności do różnych materiałów oraz łatwości nakładania pianki tego typu charakteryzują się również odpornością na pleśnie i grzyby. Są one niezwykle trwałe i zapewniają świetną izolację. Dzięki tym cechom stanowią niezastąpione narzędzie w różnorodnych projektach budowlanych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja SKConstruction