Salon z jadalnią w stylu prowansalskim – jak go urządzić?

Styl prowansalski można określić jako delikatnie muśnięty francuskim słońcem. Przywodzi na myśl ciepłą Prowansję, kojarzy się z wygodą, spokojem i bezpieczeństwem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na urządzenie salonu z jadalnią właśnie zgodnie z zasadami tego stylu. Jak jednak podejść do tego zadania? Jaka kolorystyka pomieszczenia i jakie meble będą najlepszym wyborem? Czy stoły i krzesła drewniane sprawdzą się w takim wnętrzu? Zapraszamy na krótką wycieczkę prosto do południowo-wschodniej części Francji.

Meble do wnętrza w stylu prowansalskim

Podczas urządzania salonu z jadalnią w stylu prowansalskim należy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich mebli, gdyż często stają się one punktami centralnymi wnętrza. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę? Klasyczne czy nowoczesne stoły drewniane do jadalni połączonej z salonem?

Stoły drewniane i krzesła – elementy obowiązkowe

Styl prowansalski to przede wszystkim naturalne materiały. Znajduje się wśród nich między innymi drewno, ale także rattan czy wiklina, widoczne przede wszystkim w ciekawych dodatkach. Idealnym wyborem do salonu z jadalnią będzie zestaw składający się ze stołu i krzeseł wykonanych z naturalnego drewna.  Warto zdecydować się na meble z litego drewna, ponieważ stoły i krzesła z tworzyw sztucznych nie będą tak dobrze komponować się z tym stylem. Co ciekawe, meble wcale nie muszą być nowe! Tego typu komplet z drugiej ręki może okazać się doskonałym wyborem, gdyż postarzane, lekko zużyte drewno idealnie wpisuje się we wnętrze zaaranżowane zgodnie z zasadami stylu prowansalskiego. Jeśli meble posiadają dodatkowe rzeźbienia czy wzory – tym lepiej! 

Dla wszystkich, którzy nie mają dostępu do mebli vintage, polecamy zapoznać się z ofertą sklepów meblowych. Meble idealnie pasujące do stylu prowansalskiego, czyli sprawiające wrażenie dotkniętych duchem czasu, są coraz częściej tworzone są także przez producentów meblowych.

Meble tapicerowane – wzmocnienie wrażenia przytulności

Meble tapicerowane do salonu w stylu prowansalskim powinny być delikatne, tak aby dobrze komponowały się z pozostałymi elementami wnętrza. Subtelne kolory, miękkie faktury, okrągłe wykończenia oraz dodatek drewnianych elementów – to ich najważniejsze cechy. Warto pamiętać, że ich głównym zadaniem jest wzmacnianie wrażenia przytulności, wygody i spokoju. W tym celu mogą sprawdzić się także przyjemne w dotyku koce i narzuty, które położone na sofie czy narożniku nadadzą nowego charakteru, a do tego staną się ciekawym dodatkiem.

Jakie kolory dominują w stylu prowansalskim?

W stylu prowansalskim nie ma zbyt dużo miejsca na szaleństwa kolorystyczne, nie oznacza to jednak, że jest on nudny. Wręcz przeciwnie! Połączenia kolorów są delikatne i subtelne. Często pojawia się biel – zarówno na meblach, jak i dodatkach. Odcienie kojarzące się z Prowansją, czyli delikatna pastelowa zieleń, jasny lawendowy fiolet czy subtelny błękit, również są bardzo dobrym wyborem. Często właśnie na te kolory malowane ściany we wnętrzach prowansalskich. Jeśli to zbyt duża metamorfoza, można postawić na dodatki właśnie w tych kolorach, a ściany pozostawić białe.

W stylu prowansalskim nie brakuje miejsca na dodatki. Wprowadzenie ich do salonu z jadalnią w dużej ilości sprawia, że wnętrze zyskuje prawdziwego francuskiego charakteru. Niektórzy powiedzą, że w takim wnętrzu bardzo dużo się dzieje. Jednak dodatki i meble są zachowane w dość delikatnym stylu, który przywodzi na myśl lekkość i subtelność. Tego typu wnętrze powinno kojarzyć się ze spokojem. Jeśli jest wręcz przeciwnie, należy zastanowić się nad zastosowaną kolorystyką.

Redakcja SKConstruction