Wady i zalety dynamicznych regałów magazynowych

Regały magazynowe dynamiczne, w odróżnieniu od systemów statycznych, zawierają elementy jezdne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom są to systemy wygodne i często stosowane w magazynach na całym świecie. Wśród regałów dynamicznych wyróżniamy regały przesuwne oraz regały przepływowe.

Jakie są najważniejsze wady i zalety tych systemów regałowych? Dlaczego warto z nich korzystać? A co sprawia, że warto czasem szukać alternatyw?

Regały magazynowe przesuwne

Regały przesuwne to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Systemy te zapewniają bardzo dobre wykorzystanie powierzchni magazynowej, dzięki czemu mogą być stosowane w obiektach niezbyt przestronnych. Jednocześnie możliwy do uzyskanie stopień wykorzystania miejsca regałowego to aż 95 procent, co jest wartością robiącą wrażenie.

Drugą bardzo ważną zaletą rozwiązania przesuwnego jest jego uniwersalność. Regały magazynowe tego typu mogą być wykorzystywane do składowania różnorodnych towarów i zapewniają dostęp do każdej palety.

Warto również wspomnieć, że regały przesuwne są znacznie tańsze niż ich przepływowe odpowiedniki, o których wspomnimy w dalszej części artykułu.

A jakie są ich wady? Najważniejszą jest trudność montażu, który wymaga fachowego przygotowania instalatorów i zajmuje sporo czasu. Drugą wadą jest trudność wprowadzania zmian konfiguracyjnych. Trzecią – konieczność zatrudnienia wykwalifikowanego personelu obsługującego magazyn, co może znacznie podnieść bieżące koszty funkcjonowania, a w szczególnych przypadkach spowodować ograniczenie mocy przerobowych w obiekcie.

Regały magazynowe przepływowe

Drugim rodzajem dynamicznych regałów magazynowych są regały przepływowe. W ich przypadku mamy do czynienia z rozdzieleniem strefy załadowczej od strefy spedycyjnej – strefy te znajdują się po przeciwnych stronach systemy regałowego. Dzięki temu spełniają doskonale zasadę FIFO, czyli pierwsze weszło – pierwsze wyszło i są bardzo chętnie wykorzystywane w przypadku towarów jednorodnych. W przypadku towarów różnorodnych ich przydatność jest bowiem mniejsza.

Ten nowoczesny rodzaj konstrukcji pozwala na bardzo wydajne wykorzystanie powierzchni magazynowej, dzięki skróceniu dróg komunikacyjnych. Ich charakterystyka sprzyja także minimalizacji pracochłonności związanej z załadunkiem i wyładunkiem towarów. Ważne jest także to, że regały przepływowe pozwalają na znaczące ograniczenie liczby wózków widłowych pracujących w magazynie. 

Warto również wspomnieć o wadach. Jest to zdecydowanie najdroższy z dostępnych na rynku standardowych systemów paletowych. Wymaga fachowego montażu, a wszelkie zmiany konfiguracyjne są trudne do wprowadzenia. Liczne elementy ruchome powodują natomiast, że wszelkie prace konserwacyjne lub remontowe są znacznie utrudnione.

Jaki system regałowy wybrać?

Oba typy regałów dynamicznych posiadają zarówno wiele zalet jak i kilka istotnych wad. Dlatego ich wybór powinien być poprzedzony analizą potrzeb oraz szczegółowym badaniem warunków w magazynie. Dzięki dokładnemu przygotowaniu możliwe jest uniknięcie niepotrzebnych kosztów oraz unikanie ryzyka niewłaściwej organizacji pracy w magazynie.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *