Wszystko, co musisz wiedzieć o płynowskazach

Armatury przemysłowe to urządzenia służące do regulacji, zabezpieczenia i pomiaru przepływu różnych mediów w przemyśle. Płynowskazy są rodzajem armatur przemysłowych, które przeznaczone są głównie do pomiaru poziomu cieczy lub płynu w zbiorniku. Mogą być wykonane w różnych konstrukcjach, np. jako rurki zanurzone w cieczy lub jako elektroniczne czujniki poziomu. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Czytaj dalej! 

Płynowskaz – co to takiego?

Płynowskazy to specjalistyczne urządzenia służące do pomiaru poziomu cieczy lub płynu w zbiorniku. Mogą być one stworzone w różnych konstrukcjach, takich jak: rurki zanurzone w cieczy, elektroniczne czujniki poziomu, hydrostatyczne rurki czy też kapilarne rurki. Płynowskazy wykorzystywane są do kontrolowania poziomu cieczy w zbiornikach, co jest niezbędne w wielu procesach przemysłowych. Służą one do monitorowania poziomu cieczy w celu zabezpieczenia przed przepełnieniem zbiornika oraz do kontrolowania ilości cieczy znajdującej się w zbiorniku.

Rodzaje płynowskazów

Istnieje wiele rodzajów płynowskazów, które różnią się między sobą konstrukcją i sposobem pomiaru poziomu cieczy. Kilka przykładowych rodzajów płynowskazów:

  • Płynowskazy mechaniczne: są to najprostsze rodzaje płynowskazów, które składają się z rurki zanurzonej w cieczy, a poziom cieczy jest wskazywany przez położenie rurki.
  • Płynowskazy optyczne: wykorzystują one zjawisko refleksji światła, aby pomiar poziomu cieczy. Płynowskazy te składają się z diod LED i detektorów, które rejestrują poziom cieczy.
  • Płynowskazy elektroniczne: wykorzystują one elektroniczne czujniki poziomu, aby pomiar poziomu cieczy. Czujniki te mogą być różnego typu, takie jak czujniki pojemnościowe, indukcyjne lub ultradźwiękowe.
  • Płynowskazy hydrostatyczne: są one skonstruowane z rurki zanurzonej w cieczy, która jest połączona z manometrem. W zależności od poziomu cieczy, ciśnienie w rurce się zmienia i jest ono odczytywane na manometrze.
  • Płynowskazy kapilarne: są one skonstruowane z rurki kapilarnej, która jest zanurzona w cieczy. W zależności od poziomu cieczy, ciecz wchodzi do rurki kapilarnej i jest odczytywana na skali płynowskazu.

Wysokiej jakości armaturę przemysłową, w tym również płynowskazy zamówić można na stronie firmy Continental Trade https://www.continentaltrade.com.pl/. Dostępne są tam nie tylko płynowskazy, ale też wzierniki okrągłe i podłużne, wizjery przepływu, oświetlenie armatury przemysłowej, zestawy wysokociśnieniowe i wiele więcej – wszystko w konkurencyjnych, przystępnych cenach.

 

Redakcja SKConstruction