Lustra stały się obowiązkowym elementem wyposażenia sypialń, przedpokojów, a nawet kuchni. W aranżacjach wnętrz pojawiają się różne odmiany konstrukcyjne klasycznych luster, które wyposażone są w funkcjonalne uchwyty, dźwignie oraz półki. W poniższym artykule spróbujemy je przybliżyć i w miarę precyzyjnie opisać.
Lustra – nie tylko do zawieszenia
Zwykle w aranżacjach domów i mieszkań lustra łazienkowe pojawiają się jako element dekoracyjny, który – zależnie od wariantu – można powiesić lub postawić. W ten sposób zyskujemy możliwość ustawienia ich wyłącznie pod jednym kątem. W rzeczywistości możliwych rozwiązań jest znacznie więcej. Dzięki nim:
-
możemy ustawić dowolny kąt położenia luster, zależnie od potrzeb użytkownika,
-
istnieje możliwość zmian w aranżacji wnętrz, gdyż lustro jest ich integralną częścią.
Najprostszym wariantem lustra jest konstrukcja wieszana. Można ją umiejscowić praktycznie wszędzie: na ścianie lub na meblach. Na tym jednak nie koniec.
Warianty konstrukcyjne luster – rodzaje i zastosowanie
-
Lustra uchylne z rączką – to prosty sposób na stworzenie funkcjonalnego lustra, którego kąt ułożenia zależeć będzie od przesunięcia rączki. Dzięki niej możliwe jest przesunięcie płaszczyzny, która przymocowana jest do ściany za pomocą uchwytów uchylnych.
-
Lustro łazienkowe z półką – to rozwiązanie spotykane w wielu łazienkach. Dzięki temu ich posiadacz ma do dyspozycji wszystkie przybory toaletowe i kosmetyczne, których może używać zależnie od indywidualnych potrzeb.
-
Lustra obrotowe – to konstrukcja, w której skład wchodzi specjalny uchwyt obrotowy, ramię, a także rączka do regulacji położenia lustra. Model ten sprawdzi się zwłaszcza w salonach fryzjerskich, a także w salonach urody.
-
Lustra z ramą i oprawą – to rozwiązania konstrukcyjne, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością. Oprócz tego zastosowanie oprawy zwiększa potencjał dekoracyjny lustra i sprawia, że można je wykorzystać również do dekoracji.
Lustro łazienkowe – jak jest skonstruowane?
Lustra łazienkowe wyprodukowane są najczęściej ze stali nierdzewnej. Dzięki temu zarówno one, jak i uchwyty przesuwne zachowują elegancki wygląd i zdolność do kontrolowania położenia płaszczyzny. Osadzająca się rdza mogłaby doprowadzić do uszkodzenia uchwytów i do unieruchomienia elementu w określonej pozycji. Lustro łazienkowe z półką jest najczęściej wyprodukowane ze stali INOX, która charakteryzuje się odpornością na działanie substancji chemicznych i jest łatwa w czyszczeniu.
Reasumując, lustra w naszych łazienkach mogą być bardzo pomysłowymi konstrukcjami. To od nas zależy, czy zdecydujemy się na ich montaż.
Materiał zewnętrzny