Cechy dobrej firmy budowlanej

Wiosna i lato to najlepszy czas w roku na prowadzenie prac budowlanych. Wysoka temperatura powietrza, długi dzień oraz stosunkowo niewiele dni deszczowych sprawia, że jest to optymalny czas na prowadzenie prac ziemnych, czy lanie fundamentów. Z niniejszego artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy budowlanej.

Doświadczenie

Budowa domu czy realizacja większej inwestycji np. hali magazynowej lub produkcyjnej wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami, ale również może dostarczyć wielu nieprzyjemnych emocji. Żeby uniknąć nadmiernych opóźnień albo zbyt dużego przekroczenia budżetu na inwestycję, prace budowlane należy powierzyć wykonawcy, który ma odpowiednie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.

Kluczowe jest zatem sprawdzenie przed podpisaniem umowy z wykonawcą, czy w przeszłości realizował on już podobne inwestycje. Dobrze jest się np. przejechać i zobaczyć na własne oczy jak wyglądają wzniesione przez niego budynki. Pozwoli to nam na wstępną ocenę, czy podmiot, z którym planujemy związać się umową, nawet na kilkanaście miesięcy jest wiarygodny i warty zaufania. 

Dobrze jest, jeżeli posiada on referencje wystawione przez swoich klientów. Zwróćmy także uwagę, czy dotyczą one ostatnich inwestycji, czy realizowanych kilka lat temu i do tego czasu nasz potencjalny wykonawca nie pozyskał żadnych nowych. Brak referencji z ostatnich 2 lat powinien być dla nas pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Ponadto rzetelne firmy budowlane chwalą się realizowanymi przez siebie inwestycjami na bieżąco na swoich stronach internetowych, postępuje tak np. https://patyra.pl/, gdzie cykliczne publikowane są postępy z prowadzonych przez tego wykonawcę budów. Pozwala to potencjalnym inwestorom i klientom śledzić postępy realizowanych prac oraz buduje zaufanie, a także jest potwierdzeniem solidności wykonawcy.

Posiadany park maszynowy

O tym czy dana firma działa prężnie na rynku budowlanym mówi również posiadany przez nią park maszynowy oraz jego stan techniczny. Odpowiednia baza sprzętowa, dostosowana do charakteru zleceń, umożliwia realizację zaplanowanych prac budowlanych zgodnie z założonym harmonogramem. Przykładowo przedsiębiorstwo oferujące wykonawstwo robót ziemnych, fundamentów, czy robót brukarskich powinno mieć w swoich zasobach samochody ciężarowe, koparki i walce. Szeroka baza sprzętowa oraz jej wiek i jakość utrzymania pozwala stwierdzić, czy przedsiębiorstwo stawia na rozwój oraz dąży do oferowania usług jak najlepszej jakości.

Szerokie spektrum świadczonych usług

Dobrą praktyką jest powierzenie prac budowlanych generalnemu wykonawcy, który później udzieli gwarancji na cały zakres wykonanych prac. Dzięki temu inwestor nie musi poszukiwać samodzielnie podmiotów, które są odpowiedzialne za realizację poszczególnych etapów budowy np. instalacji elektrycznych czy hydraulicznych. Kwestia ta ciąży na generalnym wykonawcy, to od niego zależy czy i jakie prace zostaną zlecone firmom zewnętrznym.

Decydując się na wybór firmy budowlanej zwróćmy szczególną uwagę na zakres usług oferowany przez dany podmiot, im więcej oferowanych robót tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasza budowa opóźni się z uwagi na brak możliwości zaangażowania w danym terminie odpowiedniego podwykonawcy. Większość zadań realizowanych przez jeden podmiot pozwala również na uniknięcie nieporozumień pomiędzy poszczególnymi ekipami oraz lepszą koordynację robót budowlanych.

 

Redakcja SKConstruction