Dom
Tutaj jesteś

Do czego służą tranzystory?

22 października, 2020 Dom

Tranzystory to dziś jeden z kluczowych elementów stosowanych w elektronice. Niektóre układy scalone posiadają ich całe miliony. Do czego im służą?

W tym artykule dowiesz się m.in.:

  • Jakie jest zastosowanie tranzystorów.
  • Gdzie się ich używa.
  • Jaki jest ich podział.
  • Jak dobierać tranzystory.

Po co są tranzystory?

Fakt, że Walter Houser Brattain i John Bardenn ponad 70 lat temu wynaleźli te niewielkie elementy, zrewolucjonizował dzisiejszą elektronikę. Tranzystory doprowadziły do miniaturyzacji układów elektronicznych, co dało początek m.in. mikroprocesorom, które każdy z nas nosi dzisiaj w kieszeni wraz z telefonami komórkowymi.

Wcześniej w układach elektronicznych wykorzystywano lampy elektronowe, jednak, po pierwsze, pobierały dużo energii, po drugie zaś, były dość awaryjne. Nie wspominając już o tym, że zajmowały znacznie więcej miejsca niż dzisiejsze miniukłady scalone.

Gdzie się ich używa?

Tranzystory określa się niejednokrotnie kluczami, które pozwalają w odpowiedni sposób sterować prądem płynącym do danego układu elektronicznego. To przełączniki wzmacniające sygnał energetyczny, dlatego znajdziemy je nie tylko w układach scalonych, ale również we wzmacniaczach. Ich podstawowym zadaniem jest przekazywanie dużego prądu lub napięcia do urządzenia, wykorzystując prąd o małym napięciu lub natężeniu.

Niektórzy nazywają tranzystory kluczami elektronicznymi, ponieważ znajdują zastosowanie w bramkach logicznych czy funkcjach boolowskich wykorzystywanych w elektronice cyfrowej. Stały się nieocenione w technologii komputerowej. Są także podstawowym budulcem wielu rodzajów pamięci półprzewodnikowych, np. RAM czy ROM.

Tranzystory dzielą się w zależności od zasady działania. Stąd też stosujemy odpowiedni…

Podział tranzystorów

Według klasycznego kryterium tranzystory możemy podzielić na:

  • Bipolarne (NPN i PNP).
  • Unipolarne (polowe).

Pierwszy rodzaj charakteryzuje się różnym typem przewodnictwa, a prąd płynie w nich przez złącza półprzewodnikowe. Drugi rodzaj posiada natomiast jeden typ przewodnictwa, a prąd płynie w nich przez półprzewodnik.

Tranzystory wykonuje się z różnego typu materiałów. Mogą to być german, krzem, arsenek czy azotek galu albo węglik krzemu. Kryterium podziału tranzystorów stanowi również moc i częstotliwość, wśród których wyróżniamy te o:

  • małej mocy i małej częstotliwości,
  • dużej mocy i małej częstotliwości,
  • małej mocy i wielkiej częstotliwości,
  • dużej mocy i wielkiej częstotliwości,
  • tranzystory przełączające (impulsowe).

Jak wybierać tranzystory?

Dobór tranzystora przeprowadza się w zależności od tego, co chcemy osiągnąć. Wybór powinien być dostosowany do konkretnego układu, dlatego też warto znać poszczególne ich typy oraz orientować się, jak działają. Na rynku spotkasz się także z 2 typami obudów: DIP i TO.

Poszczególne elementy warto porównać przez zakupem. Cena pojedynczego tranzystora to zwykle kilka złotych. Zanim się na któryś zdecydujesz, warto przyjrzeć się ich parametrom np. na stronach kilku różnych sklepów. Niektóre oferują wykorzystanie filtrów, dzięki którym porównywanie stanie się prostsze.

Transport krajowy

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?