Dom inteligentny, czyli powiew nowoczesności

Dom wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Musimy kontrolować jego ogrzewanie, dbać o niego oraz płacić za media. Często zapominamy o pewnych kwestiach, jak na przykład o gaszeniu światła, czy oszczędzaniu wody. Kończy się to podwyższeniem rachunków oraz wpływa na środowisko. Zaczyna się nowa era – dom inteligentny. Jak działa i jakie przynosi korzyści?

Dom inteligentny w zasięgu naszej ręki

Od nas zależy, jak bardzo chcemy unowocześnić swój dom. Wprowadzone nowinki techniczne mogą być dostosowane do naszych potrzeb. Najczęściej wszelkimi elementami sterujemy za pomocą naszego smartphone’a. Dzięki specjalnej aplikacji wszystko mieści się w jednym miejscu.
Najpopularniejszym i najprostszym wprowadzanym w domach udogodnieniem jest sterowanie światłem. Za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji mamy kontrolę nad jasnością, włączaniem oraz wyłączaniem poszczególnych świateł. Możemy również ustawić automatyczne uruchamianie, lub też gaszenie. Takie rozwiązanie wpływa dobrze na nasze rachunki, ale również środowisko. Nie zużywamy niepotrzebnie energii.
Oprócz światła, sterować możemy innymi elementami. Dom inteligentny to również automatyczne bramy, okna, rolety, a nawet zamki! Tutaj wchodzi w grę podwyższenie bezpieczeństwa naszej posesji. Warto również zainwestować w alarmy i monitoring. Te funkcje także zmieszczą się w specjalnej aplikacji. Z powodzeniem, nawet z dala od domu możemy obsługiwać kamery. Pozwoli nam to na stałą kontrolę w razie podejrzenia włamania.
W takich przypadkach stosuje się odpowiednie czujniki. Aktywują one różne działania w odpowiednim momencie. Czujnik włamaniowy wywołuje alarm oraz może powiadomić właściciela na jego komórce. Czujnik dymu wraz z systemem zraszania zapobiegnie rozpowszechnianiu się pożaru. Istnieją również czujniki na przykład zmierzchu, które kontrolują rolety.

Co jeszcze znajdziemy w inteligentnym domu?

Oprócz stałych elementów, które są w każdym domu, technologicznie zaawansowane mogą być przedmioty codziennego użytku. Sprzątanie to zmora niejednego domownika, a i w tej kwestii z pomocą przychodzi nowoczesność! Na tapet weźmy odkurzacz.
Samo-sprzątające urządzenia w dzisiejszych czasach zostały bardzo udoskonalone. Kiedyś nie były tak popularne ze względu na swoją wadliwość. Często zapychały się sierścią oraz nie były dokładne. Nowoczesna technologia cały czas idzie do przodu i dziś bez wahania możemy zainwestować w inteligentny odkurzacz. To oszczędność czasu i wysiłku. Co więcej, same wiedzą, kiedy należy się naładować. Po każdym sprzątaniu same wjeżdżają do stacji dokujących.

Dom inteligentny to dom ekologiczny

Na ekologiczny dom składa się na przykład rodzaj ogrzewania. Użycie prądu lub gazu to najlepsze rozwiązanie. Jednocześnie, stosując nowoczesne instalacje, dom będzie w pełni inteligentny. Takimi instalacjami również możemy sterować zdalnie oraz kontrolować spadki temperatury. Jeśli będzie nam za zimno, automatycznie zostanie uruchomiony system grzania.
Bezpieczeństwo, ekologia oraz ułatwienie życia to główne czynniki przemawiające za inwestowaniem w nowoczesne technologie w naszych domach. Możemy zacząć tylko od niektórych propozycji, ale szybko zobaczymy, że warto rozwijać je dalej.

Redakcja SKConstruction