Jak dobrać profile stalowe i aluminiowe do konstrukcji z płyt gipsowych?

Z popularnych w budownictwie płyt gipsowych wykonuje się wiele konstrukcji, w tym ściany działowe, wnęki lub sufity podwieszane. Ważnym elementem systemowy są profile do płyt g-k. Od doboru właściwych ich wymiarów zależy solidność i stabilność całej konstrukcji.

Charakterystyka i rodzaje profili do płyt g-k 

Profile do płyt g-k stanowią szkielet konstrukcji i są zróżnicowane pod względem kształtu i zastosowania.  

W ofercie producentów można znaleźć różne rodzaje profili stalowych, które są zdywersyfikowane zarówno pod kątem grubości i wysokości, jak i przekroju i rodzaju blachy. Do budowy ścian działowych wykorzystywane są profile U i C, gdzie typ U to profile obwodowe, które są montowane do podłogi lub stropu. 

Natomiast profile typu C, to profile pionowe, które wstawia się w wcześniej zamontowane profile U. Do nich montuje się płyty g-k. Pionowe profile stalowe ścienne są produkowane także w wariancie akustycznym o specyficznym kształcie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w konstrukcjach okładzin ściennych lub obudowach pionów instalacyjnych.  

Specyficzne typy profili do płyt g-k 

Na rynku są również dostępne profile stalowe CD i kapeluszowe, które znajdują zastosowanie w konstrukcjach sufitów podwieszanych i okładzin ściennych. Do bardziej skomplikowanych projektów, takich jak na przykład ściany łukowe, w asortymencie profili do płyt g-k można znaleźć profile specjalne o specyficznym wygięciu.  

Warto podkreślić, że w pracach wykończeniowych przy tworzeniu stelaża pod sufit, mocowaniu profili stelażowych do ścian i przy innych pracach tego typu stosuje się kilka rodzajów dodatkowych profili stalowych. Przykładem takiego produktu może być profil stalowy do zabudowy narożnika, który ma w przekroju kąt prosty z lekko wystającą częścią środkową. Służy on do ozdabiania naroży konstrukcji z płyt gipsowych. 

Więcej informacji o tym, jak dobrać właściwie profile stalowe i aluminiowe do płyt gipsowych, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/92633/profile-stalowe/

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.