Tutaj jesteś

Kosiarka spalinowa – niezastąpiona w Twoim ogrodzie?

24 czerwca, 2020 Ogród

Koszenie trawy to obowiązek każdego właściciela domu z ogrodem. Warto jednak sprawić, aby ta konieczność była przyjemnością. Jak jednak skosić bez trudu duży, nierówny trawnik? Z pomocą przychodzi nam kosiarka spalinowa. Sprawdzamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem, aby cieszyć się z prostego i przyjemnego koszenia trawy.

1. Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?
2. Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli
3. Kosiarka spalinowa – jaki silnik?
4. Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?
5. Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?

Kosiarka spalinowa jest częstym wyborem wśród osób, które mają spore połacie terenu do skoszenia. Zanim jednak zdecydujemy się na dany model, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają na jakość pracy i determinują rodzaj kosiarki i jej parametrów technicznych.

Przede wszystkim potrzebujemy dopasować kosiarkę spalinową do wielkości trawnika, a także do częstotliwości, z jaką zamierzamy go kosić. Zwróćmy również uwagę na zróżnicowanie terenu. Czy nasz ogród ma równą powierzchnię, czy też znajdują się w nim różne – przeszkody, rabaty, kwietniki czy drzewa? Kosiarka ogrodowa powinna zapewniać nam komfortowe prowadzenie po trawniku, a także manewrowanie, aby bez problemu dotrzeć do wszystkich miejsc.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

Jeśli stoimy przed pierwszym zakupem kosiarki, możemy czuć się przytłoczeni ilością ofertą. W sklepach mamy do wyboru modele elektryczne oraz spalinowe. Oba znajdują swoich zwolenników, jednakże nie każda kosiarka sprawdzi się w naszym przypadku. Warto zatem przyjrzeć się wadom oraz zaletom poszczególnych rozwiązań.

W przypadku kosiarek elektrycznych warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Są one najczęściej mniejsze aniżeli modele spalinowe. Są polecane do niewielkich ogrodów, gdzie konieczność koszenia nie jest zbyt częste. Kosiarka ogrodowa z napędem elektrycznym może być również wyposażona dodatkowo o system chłodzenia czy silniejszy napęd, jednakże za te udogodnienia musimy dodatkowo zapłacić. Na dużą wadę modeli elektrycznych ogrodnicy wskazują na konieczność stałego źródła prądu, a co zatem idzie – podłączonego kabla, który ogranicza nasze ruchy.

Z kolei kosiarka spalinowa jest doceniana za większą moc i możliwość swobodnego przemieszczenia się po ogrodzie w czasie koszenia. Dlatego też sprawdzi się tak dobrze w przypadku większych ogrodów, gdzie częstotliwość pracy nie jest tak duża. Pomimo że nie kosi tak cicho, jak modele elektryczne, jest niezastąpiona przy wysokiej i gęstej trawie. Możemy ją dodatkowo wyposażyć katalizator czy obudowę tłumiąca hałas. Warto także cykliczne dokupywać nóż do kosiarki, który zapewnia prawidłowo ścinanie trawy, bez jej strzępienia.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

W przypadku kosiarki spalinowej należy dostosować rodzaj oraz moc silnika do połaci ogrodu. Im większa przestrzeń do skoszenia, tym nasze urządzenie powinno działać z większą mocą. Zbyt słaby silnik spowoduje, że praca będzie znacznie trudniejsza oraz powolniejsza, zwłaszcza w przypadku gęstej lub mokrej trawy.

Producenci oferują nam dużą rozpiętość mocy silników. Możemy wybierać moc od 3,5 do 6,5 KM. Pamiętajmy jednak, że starsze i przerzedzone trawniki nie wymagają dużej mocy. W ich przypadku kosiarka spalinowa z napędem o około 3,5 KM sprawdzi się w zupełności.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

W przypadku doboru odpowiedniego napędu również powinniśmy się kierować przede wszystkim rozmiarem ogrodu i zróżnicowaniem terenu. Napęd ma za zadanie ułatwić nam prowadzenie kosiarki. Jeśli będzie zbyt słaby, koszenie może się okazać bardzo męczące.

Z tego powodu, jeśli nasz ogród ma nierówny teren lub jego powierzchnia przekracza 1000m2, kosiarka ogrodowa z napędem jest nieocenionym urządzeniem. Warto rozważyć także zakup modelu z napędem na tylne koła, aby bez problemu skosić bardzo nierówny i duży teren.

Co jednak z kosiarkami bez napędu? Na tego rodzaju urządzenia popyt również nie maleje. Powodem jest w dużej mierze cena, a także niewielka waga. Kiedy decydujemy się na kosiarkę bez napędu, miejmy jednak świadomość, że koszenie dużego terenu będzie bardzo ciężkie. Dlatego warto decydować się na takie modele tylko w przypadku mniejszych połaci trawnika.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Kiedy znamy już poszczególne parametry oraz wiemy, na co należy zwrócić uwagę przed wyborem kosiarki, przychodzi czas na wybór producenta. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo na rynku. Dlatego warto sprawdzić kilka ofert, zanim podejmiemy decyzję.

Do najczęściej wybieranych modeli należą kosiarko od MacAllister, Makita oraz NAC. Charakteryzują się one łatwym rozruchem oraz mocnym napędem, który umożliwia wygodne koszenie nawet dużych ogrodów. Wybierając sprawdzone marki, mamy pewność, że nasze urządzenie spełni swojej zadanie, a wydajne noże do kosiarki zapewnią przycięcie trawy do oczekiwanej wysokości.

Pamiętając o najważniejszych zasadach, łatwiej przyjdzie nam zakup nowej kosiarki ogrodowej. Jeśli dostosujemy jej parametry do naszego ogrodu, koszenie stanie się przyjemnością. Dlatego warto stawiać przede wszystkim na wysoką jakość i sprawdzonych producentów.

Jak dobrać odpowiednią chemię do pielęgnacji basenu stelażowego

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?