Sprawdź, jak dbać o przydomowy ogród?

Posiadanie ogrodu to nie tylko ogromna radość, ale też dodatkowe obowiązki, które należy wykonać. Aby mógł on w pełni rozkwitnąć i cieszyć nas każdego dnia, warto poświęcić mu nieco uwagi. Wiosna to idealny moment na prace ogrodowe i stworzenie na nowo tej wyjątkowej przestrzeni.

Ciepłe dni i pierwsze promienie słońca zachęcają nas do spędzania czasu na powietrzu. Ogród to idealne miejsce na relaks, zabawę, ale też i pracę w otoczeniu niezastąpionej przyrody, o którą należy zadbać, zwłaszcza po chłodnej i trudnej dla niej zimie. 

Wiosenne prace w ogrodzie 

Wiosna to bardzo pracowity czas dla każdego ogrodnika. Właśnie wtedy zaczyna się odbudowywanie ogrodu i ponowne jego aranżowanie. Na początek trzeba zdjąć osłony z roślin oraz dokładnie się im przyjrzeć, sprawdzając czy zima nie przyczyniła się do ich uszkodzeń. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, trzeba nieco przyciąć drzewa i krzewy, żeby za chwilę mogły w pełni rozkwitać. W tym okresie warto też zaplanować miejsca dla nowych roślin i zacząć je wysiewać. Najlepiej przyjmują się czarnuszki, nagietki, maciejki, słoneczniki, rezedy, astry, lilie i mieczyki. W przydomowej uprawie świetnie sprawdzą się także doskonale nam znane warzywa i zioła. 

Warzywa i zioła proste w uprawie 

Może się wydawać, że uprawa roślin jadalnych jest skomplikowana i wymaga od nas nie tylko ogromnej wiedzy, ale też i dużo przestrzeni. Nic bardziej mylnego – wiele tego typu roślin doskonale radzi sobie w przydomowych ogródkach, a także i na balkonach. Zatem które gatunki najlepiej sprawdzą się dla początkujących ogrodników? Oto kilka z nich:

  • zioła, takie jak bazylia, oregano, lawenda, szczypiorek, koper, rozmaryn, szałwia, mięta; 
  • warzywa: pomidorki, sałata, burak liściowy, rzodkiewka, szpinak, warzywa korzeniowe. 

Należy pamiętać, żeby rośliny posadzić w dość nasłonecznionym miejscu (musimy jednak uważać na to, żeby nie uległy oparzeniu) i systematycznie je nawadniać – ziemia powinna być stale delikatnie wilgotna (w bardzo upalne dni podlewamy je wczesnym rankiem lub wieczorem, bo wtedy ekspozycja na słońce jest najmniejsza). 

Niezbędne akcesoria i meble ogrodowe 

Gdy już uporamy się z pierwszymi pracami w ogrodzie, przyjdzie czas na zakup niezbędnych akcesoriów i mebli ogrodowych. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli sami dbać o rośliny, trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, jak choćby grube rękawice, sekator, elastyczne ogrodzenie lub płotek do podziału rabatek, doniczki i skrzynki do kolejnych wysiewów. Pomocne mogą okazać się też konewki lub wiaderka, grabie, łopatka i spulchniacz do ziemi. 

Jeśli planujemy rodzinne spotkania w ogrodzie, warto mieć pod ręką grillowe przybory ułatwiające przygotowywanie i serwowanie dań oraz akcesoria do czyszczenia samego grilla i rusztów. W takim przypadku nie obędzie się też bez wygodnych mebli – stół, krzesła lub ławki, poduszki, koce i parasol to podstawowe elementy wyposażenia kącika do odpoczynku i wspólnych posiłków na świeżym powietrzu. 

Dbanie o ogród to duże wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z projektowaniem tej przestrzeni i uprawą roślin. Ale wystarczy odrobina cierpliwości i systematyczności, żeby niepozorne krzewy, drzewa, zioła czy kwiaty zaczęły nas zachwycać i zachęcać do spędzania każdej wolnej chwili w ich pięknym otoczeniu. 

Wszystkie potrzebne produkty znajdziesz w sklepach Kaufland i na stronie https://www.kaufland.pl.  

Redakcja SKConstruction