Niezbędne reduktory ciśnienia wody i powietrza. Czym są i jakie mają zadania?

W instalacjach wodnych i powietrznych znajdują się urządzenia, z których istnienia wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Należą do nich między innymi reduktory. Znajdują one zastosowanie zarówno w przypadku instalacji przemysłowych, jak i domowych. Czym są reduktory ciśnienia wody lub powietrza? Jakie są ich zadania? Wyjaśniamy!

Czym są reduktory ciśnienia wody i powietrza?

W wielu instalacjach wodnych montuje się reduktory. Mowa tutaj o niewielkich urządzeniach, które umieszcza się na drodze przepływu medium roboczego. Najlepsze reduktory są wykonane z mosiądzu. Materiał ten jest odporny mechanicznie, przede wszystkim jednak jest gwarancją braku korozji. Jednak równie popularne są stalowe reduktory ciśnienia wody. O ile do ich konstrukcji zostanie wykorzystana wysokiej jakości stal nierdzewna, również można być spokojnym o brak korozji. Jednocześnie modele stalowe są zwykle zdecydowanie tańsze. 

Reduktor to sprzęt, którego zadaniem jest regulacja ciśnienia. Za bezpieczny poziom maksymalny ciśnienia wody w instalacjach uznaje się 3 bar. Jeżeli pojawia się zagrożenie przekroczenia tej wartości, niezbędny okazuje się reduktor. Warto zaznaczyć, że istnieją reduktory ze stałymi oraz zmiennymi parametrami pracy. Oznacza to, że niektóre modele mają z góry ustalony poziom ciśnienia, do którego mają doprowadzić. W innych natomiast użytkownik ma możliwość regulacji pracy. 

Choć powszechnie reduktory kojarzy się z instalacjami wodnymi, w rzeczywistości to nie jedyne ich zastosowanie. Odpowiednie modele można stosować również w instalacjach powietrznych. Mowa o instalacjach pneumatycznych, w których czynnikiem roboczym jest powietrze, wykorzystywane na przykład do napędzania narzędzi i urządzeń.

Zadania reduktorów

Działanie reduktorów polega na zmianie ciśnienia wody. Jednak w jakim celu się to odbywa? Okazuje się, że powodów, dla których instaluje się reduktory, jest całkiem sporo. Należą do nich: 

  • bezpieczeństwo pracy instalacji,
  • umożliwienie funkcjonowania urządzeń,
  • obniżenie hałasu.

Niewątpliwie podstawowym celem instalacji reduktorów jest zapewnienie bezpieczeństwa. Zbyt wysokie ciśnienie wody może bowiem stanowić poważne zagrożenie dla całej instalacji. Ponadto, wychodząca z instalacji woda pod wysokim ciśnieniem może również stanowić realne zagrożenie dla człowieka i innych organizmów żywych. Warto też mieć na uwadze, że wiele urządzeń potrzebuje do pracy wody pod określonym ciśnieniem. W takich sytuacjach zadaniem reduktora jest uzyskanie zadanego poziomu ciśnienia.

Reduktory ciśnienia wody i ich wyposażenie dodatkowe

Bardzo rzadko reduktory ciśnienia wody, a także powietrza pracują bez sprzętu dodatkowego. Z reguły pewne dodatkowe wyposażenie jest niezbędne lub przynajmniej wskazane do użycia. Przede wszystkim są to filtry. Ich zadaniem jest ochrona reduktorów, przed zanieczyszczeniami, znajdującymi się w medium roboczym. Jeśli w instalacji pojawi się na przykład piasek, pchany przez medium robocze pod ciśnieniem może wyrządzić poważne szkody. Filtry mogą występować oddzielnie, jednak coraz popularniejsze stają się dzisiaj filtroreduktory. 

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia reduktorów są manometry. Dają one możliwość śledzenia aktualnego ciśnienia, aby móc ustawić odpowiednie parametry. Oczywiście dotyczy to reduktorów, w których manipulacja parametrami jest możliwa. 

Sprawdzone reduktory ciśnienia

Nie ma wątpliwości, że reduktory to bardzo ważne elementy instalacji. Dlatego tak istotne jest, aby był to sprzęt najwyższej jakości. Chcąc mieć pewność, że tak właśnie jest, warto skorzystać z usług wysokiej klasy firmy, oferującej jedynie reduktory najwyższej jakości. Atrakcyjną ofertę urządzeń docenianych przez fachowców posiada Air-Com. Znaleźć w niej można zarówno reduktory do wody, jak i powietrza, w tym także filtroreduktory.

Redakcja SKConstruction