O czym pamiętać przy zakupie uszczelek gumowych?

Gumowe uszczelki mają bardzo szerokie zastosowanie i są one powszechnie używane w wielu sprzętach i instalacjach. Gdy trzeba wymienić je na nowe, należy wtedy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Sprawdź, jak kupić odpowiednie uszczelki gumowe i gdzie można zamówić je w różnorodnych wariantach do wyboru!

Uszczelki gumowe – gdzie stosowane są najczęściej?

Uszczelki wykonane z gumy mają szerokie zastosowanie i można spotkać się obecnie w wielu miejscach, między innymi są one używane do uszczelniania instalacji oraz urządzeń sanitarnych, stosowane są w pojazdach oraz w maszynach.

Również uszczelnienia gumowe spełniają bardzo ważną funkcję w przemyśle, pozwalając na prowadzenie procesów produkcyjnych w różnych branżach.

Rodzaje uszczelek z gumy – przegląd

Uszczelki gumowe są produktami, które występują w wielu wariantach pod kątem ich budowy, a tym samym przeznaczenia.

Najczęściej spotykane są uszczelki płaskie o okrągłym kształcie, które często używane są w instalacjach. Również popularne są gumowe oringi, czyli uszczelki, które mają kształt pierścienia. 

Uszczelki wykonuje się także w wariantach jak uszczelki krawędziowe oraz uszczelki profilowe, które często stosowane są na obrzeżach, na przykład w oknach, aby uzyskać ich odpowiednią szczelność.

Stosowane są również uszczelki płaskie o innych niż okrągłe kształtach, które mogą być również docinane specjalnie do miejsca ich zastosowania.

Parametry uszczelek gumowych – na co zwrócić uwagę?

Dobierając odpowiednie uszczelki, wskazuje specjalista z firmy Gumopolis zajmującej się produkcją uszczelnień gumowych, trzeba uwzględnić kilka ważnych parametrów, aby mogły one zapewnić optymalną szczelność i dzięki temu bezpieczeństwo i sprawność działania innych instalacji i urządzeń. Duże znaczenie ma również odpowiednia wytrzymałość materiałów oraz dopasowanie ich do konkretnego przeznaczenia.

Warto więc uwzględnić wtedy czynniki jak:

  • wymiary oraz kształt uszczelek w zależności od miejsca ich montażu
  • rodzaj gumy zastosowanej do produkcji uszczelek, ponieważ jej typ będzie wpływał między innymi na odporność na chemikalia oraz na wysokie i niskie temperatury

Jak dopasować odpowiednie uszczelki?

Najlepiej znać dokładne parametry uszczelek gumowych, na przykład ich oznaczenie, co pozwoli wtedy na łatwe wyszukiwanie odpowiedniego rodzaju materiałów uszczelniających. Jeżeli nie jest to możliwe, należy porównać parametry z dostępnymi obecnie gotowymi uszczelkami.

Zdarza się jednak, że wśród gotowych uszczelek nie ma takich, które odpowiadałyby konkretnemu zastosowaniu. W takim przypadku można zdecydować się na firmę, która wykonuje je na zamówienie.

Takie usługi oferuje również firma Gumopolis, która dzięki swojemu nowoczesnemu zapleczu przygotowuje na zamówienie różne rodzaje uszczelek dla swoich klientów. 

Żeby złożyć zamówienie na uszczelki na wymiar, konieczne będzie dostarczenie do producenta najważniejszych informacji dotyczących materiału, w tym jego wymiarów oraz typu gumy, z której ma on powstać. Dzięki temu można uzyskać idealnie dopasowane uszczelki.

Redakcja SKConstruction