Pręty kompozytowe zbrojeniowe – jakie są ich najważniejsze zalety?

Ciągłe rozwijanie się technologii oraz powstawanie coraz to lepszych surowców przynosi nowe możliwości w wielu dziedzinach, również w budownictwie. Jedną spośród takich kwestii będzie wprowadzenie alternatywnego rozwiązania dla zbrojenia betonu. Są to pręty zbrojeniowe kompozytowe, zrobione z włókna szklanego albo bazaltowego w połączeniu z polimerem na bazie żywic, których niezaprzeczalnym i najważniejszym atutem jest odporność na chemikalia i wilgoć.

Tym, co odznacza pręty kompozytowe, jest głównie solidne ich wykonanie. To bardzo wytrzymałe rozwiązanie, które ma poza tym wiele innych zalet, takich jak, chociażby niewielka waga czy niskie przewodnictwo cieplne. Dzięki temu pręty z kompozytu sprawdzają się bardzo dobrze w roli alternatywy dla stalowej, standardowej siatki.

Pręty kompozytowe – jakie są najważniejsze ich zalety?

Przede wszystkim pręty kompozytowe są wygodne w eksploatacji. Ten parametr ma też wpływ na zmniejszenie kosztów prac załadunkowych i rozładunkowych, eliminując przy tym potrzebę wynajęcia ciężkiego sprzętu. Dzięki nim można również skrócić i ułatwić sobie realizację prac na obiektach budowlanych.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania, jest 100-krotnie niższa przewodność cieplna zbrojenia kompozytowego, aniżeli stalowego. Dzięki temu nie dochodzi do tworzenia się mostków termicznych i można obniżyć koszty eksploatacji obiektu.

Pręty kompozytowe są też odporne na działanie wilgoci. Dzięki temu możliwa jest całkowita eliminacja problemu z korozją, a tym samym usunięcie kwestii powstawania ubytków w konstrukcjach betonowych. Inwestycja w pręty kompozytowe to też pożegnanie się z kosztownymi naprawami. Ceny produktów zależne są od parametrów. Warto jednakże zauważyć, iż zbrojenie kompozytowe odznacza się bardzo dobrym, niezwykle korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

Zbrojenie kompozytowe ma na pewno wiele innych zalet. Bez wątpienia najbardziej docenianą spośród nich jest zdecydowanie znacznie niższa cena w porównaniu z zakupem prętów stalowych. Mając na względzie koszty, pręty mają jeszcze jedną ważną zaletę: 9-krotnie niższą wagę od stalowych przy znacznie większej wytrzymałości na rozciąganie od tradycyjnej stali.

Wykorzystując takie rozwiązanie, można docelowo zmniejszyć też wagę całości konstrukcji, ograniczyć koszty transportu czy zadbać o łatwiejszy załadunek oraz rozładunek. Plusem jest również łatwość łączenia oraz obróbki prętów kompozytowych. Dzięki temu zbrojenia z użyciem tego materiału można wykonać niewielkim nakładem pracy.

Redakcja SKConstruction