Rośliny na balkon – od czego zacząć?

Balkon często kojarzy nam się z miejscem na odpoczynek, chwilę relaksu. Tutaj w spokoju przeczytamy książkę, czy napijemy się porannej kawy. Jednak, aby balkon prezentował się jeszcze lepiej, warto pomyśleć o zainwestowaniu w rośliny. To one z pewnością sprawią, że aranżacja balkonu będzie wywoływała zachwyt! Ale które rośliny wybrać? Najbardziej popularne są petunie i pelargonie. Są bardzo okazałe, kiedy kwitną, a ich uprawa wcale nie jest taka trudna.

Najważniejsze, aby często je nawozić i podlewać

Zwłaszcza, jeśli towarzyszą nam upały – petunie podlewamy dwa razy dziennie. Należy pilnować, aby nie doprowadzić do ich zasuszenia, gdyż prowadzi to do chorób grzybowych i szkodników. Kolejną rośliną, o której warto pomyśleć przy aranżacji balkonu jest fuksja. Świetnie sprawdza się na półcienistych balkonach. Jeśli więc jesteś posiadaczem balkonu silnie nasłonecznionego, to lepiej z niej zrezygnować – w takich warunkach jest atakowana przez przędziorki. Fuksja cieszy oko wieloma pięknymi kolorami, a dodatkowo jest rośliną wieloletnią. Jeżeli chcesz, aby twój balkon szczególnie się wyróżniał, możesz pokusić się o zasadzenie w doniczkach roślin iglastych. Uwzględnij jednak najpierw ich rozmiar. Drzewo o wysokości 150 cm należy już bowiem zasadzić do 7-10 litrowego pojemnika. Taki pojemnik musi mieć otwory odpływowe i nie może pękać od mrozu. Niektórzy zamiast pojemników stosują drewniane skrzynie, które można zrobić samemu lub zakupić w centrum ogrodniczym.

Aranżacja balkonu nie wyklucza również posiadania mini ogródka

Jeśli tylko masz na to czas i chęci, możesz rozpocząć własną uprawę różnorodnych warzyw oraz ziół. Najlepiej sprawdzają się rzodkiewka, sałata oraz szczypiorek. Można je wysiewać już od marca, aż do końca lata. Plony zbierzesz już po miesiącu! Masz duży balkon? Spróbuj uprawy pietruszki, ogórków, buraków i marchwi. Pamiętaj jednak, że nie znoszą mrozów więc na balkon wystawiamy je dopiero po ustąpieniu przymrozków. Natomiast zioła, które warto zasadzić, to oregano, mięta, melisa, majeranek, kolendra, rumianek, szałwia, pietruszka, koperek. Ostatecznie to właśnie Ciebie należy wybór, w jaki sposób upiększysz swój balkon roślinami.

Redakcja SKConstruction