Tutaj jesteś

Schody stalowe zewnętrzne – zalety i aranżacyjne szanse

25 września, 2023 Budownictwo Schody stalowe zewnętrzne


Schody to podstawowy element konstrukcyjny budynku. Usprawniają przemieszczanie się, umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a także służą jako przejścia awaryjne. W niniejszym artykule spróbujemy scharakteryzować schody metalowe i nieco zapoznać się z ich konstrukcją.

Metalowe schody – jak są zbudowane?

Konstrukcja schodów metalowych może być poprowadzona na zewnątrz lub wewnątrz budynku. My zajmiemy się schodami zewnętrznymi, które muszą mieć określone właściwości.

W skład schodów wchodzą przede wszystkim:

  • stalowe stopnie, które są podparciem dla osób korzystających ze schodów,

  • stelaż, na którym osadzone są stopnie,

  • kotwy, które mocują konstrukcję schodów w ścianie.

Czasami schody zewnętrzne wyposaża się w dodatkowe platformy, czyli tzw. spoczniki. Obowiązkowo wyposaża się je też w balustrady, które zapewniają bezpieczeństwo przechodniom, a także chronią transportowany po schodach ładunek przed upadkiem.

Właściwości funkcjonalne i aranżacyjne schodów metalowych

Schody metalowe są neutralne pod względem aranżacyjnym. Są one doskonale dopasowane do każdego typu elewacji. Konstrukcja schodów nie przytłacza, gdyż najczęściej opierają się one na kratownicach lub stelażach. Jeśli jest ona umieszczona na zewnątrz, koniecznie jest pokrycie jej warstwą zabezpieczającą.

Metalowe schody ocynkowane to konstrukcja, która:

  • jest dodatkowo zabezpieczona przed działaniem mrozu, wilgoci i innych czynników zewnętrznych,

  • ciekawie się prezentuje, na co ma wpływ jej szarosrebrny kolor,

  • jest chroniona przed oddziaływaniami mechanicznymi.

Schody z metalu mogą składać się z pojedynczych stopni lub mieć konstrukcję modułową.

Podział konstrukcyjny schodów metalowych

Jak scharakteryzować schody metalowe pod względem konstrukcyjnym? Najprościej podzielić je na schody modułowe i zwykłe. W skład tych pierwszych wchodzą gotowe elementy prefabrykowane, które można dowolnie łączyć ze sobą. Są one już zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych w postaci wilgoci i mrozu (ocynkowane).

Do drugiej grupy należą konstrukcje schodów, które montowane są w sposób tradycyjny. Składają się one z pojedynczych stopni, które osadzone są na stelażu. Stopnie te mają najczęściej konstrukcję kratownicową, dzięki czemu skutecznie odprowadzają wodę, śnieg i nie są tak podatne na oblodzenie. Można je znaleźć np. w ofercie Pekabet.

Warto dodać, że w wielu przypadkach mogą być one montowane również jako schody wewnętrzne. Takie rozwiązanie jest np. bardzo popularne w niektórych budynkach. Stalowa konstrukcja schodów doskonale komponuje się z wnętrzami urządzonymi w stylu postindustrialnym.

Materiał zewnętrzny

Jak dobrać odpowiednią chemię do pielęgnacji basenu stelażowego

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?