Trylinka – jakie jest jej zastosowanie oraz jakie ma zalety?

Odpowiednia nawierzchnia to bardzo ważny aspekt. Mowa tu zarówno o drogach, jak i chodnikach czy przydomowych ścieżkach. Wszędzie należy używać odpowiednio dobranych materiałów, a także umiejętnie je ułożyć. Do wyboru jest wiele różnych produktów. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Najważniejsze, to dobrze dobrać materiał do danego typu podłoża. Dziś zajmiemy się trylinką. To jeden z tych rodzajów nawierzchni, który może być z powodzeniem wykorzystany w wielu miejscach. Oto najważniejsze informacje o jego zastosowaniu oraz posiadanych zaletach.

Jakie jest zastosowanie trylinki?

Trylinka jest betonową płytą drogową. Jej najczęstszym przeznaczeniem jest budowa dróg tymczasowych. Są to np. objazdy, prowizoryczne nawierzchnie czy place parkingowe. Trylinka betonowa ma kształt sześciokąta i fazy na górnej części. Z kolei po bokach posiada ona odstępniki. Innym zastosowaniem trylinki jest zabezpieczanie wkopów i nasypów, które mają pochyłą powierzchnię. Zwykle w tym celu stosuje się wersję wklęsłą. Druga opcja to trylinka zwykła. Obie mają takie same wymiary, czyli bok o długości 20 cm. Jej grubość z kolei wynosi 12 cm. Zwykle występuje w jednym kolorze – szarym.

Zalety trylinki i najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o nazwę trylinka, to pochodzi ona od jej twórcy. Był nim polski wynalazca Władysław Tryliński. Opatentował trylinkę w 1933 roku. Zaletą trylinki jest jej duża wytrzymałość. Wzmacnia ją wykorzystanie kruszywa kamiennego w jej górnej warstwie. Oryginalnie trylinkę tworzy się z granitu, kwarcytu i bazaltu. Tłucze się te kruszywa na drobne ziarna – około 7 cm. Tłuczeń zalewa się zaprawą cementową i potem wypełnia się dodatkowo betonem. Trylinka jest nie tylko wytrzymała, ale i ekonomiczna. Przy stosowaniu jej jako tymczasowa nawierzchnia, ale także jako parkingi czy ochrona wkopów. W każdym przypadku spełnia swoją rolę i doskonale radzi sobie z warunkami atmosferycznymi. Jej układanie nie jest skomplikowane i zdecydowanie ułatwia je jej kształt.

Trylinka betonowa  – czy wciąż warto ją stosować?

Trylinka jest już dosyć starym wynalazkiem. Znana jest od prawie 90 lat, ale to wciąż użyteczny i praktyczny sposób pokrywania nawierzchni. Jest wytrzymała, łatwa w użyciu i dobrze radzi sobie z czasem. Dlatego właśnie wciąż warto ją stosować i wybierać. Jej popularność nie spada i dalej możemy zauważyć ją w wielu miejscach. Wystarczy tylko postawić na jakościowo wykonany produkt, który rzeczywiście będzie odporny i dobrze zrobiony. Najlepiej jest mieć sprawdzonego dostawcę. Wtedy mamy gwarancję, że każda wykonana powierzchnia z użyciem trylinki będzie wytrzymała i przetrwa dłuższy czas. Trzeba także pamiętać o wyborze odpowiedniego typu – wklęsłej lub zwykłej. Mają one nieco inną specyfikację i warto mieć to na uwadze. Dzięki temu będziemy mogli perfekcyjnie wykonać nawierzchnię parkingu, czy też zabezpieczenie wkopu.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *