Zadbaj o bezpieczeństwo prac w swoim warsztacie – poradnik stolarski

Zagwarantowanie bezpieczeństwa sobie i pracownikom podczas pracy to podstawowe zadanie, jakie musi wykonać każdy pracodawca. Odpowiednio zorganizowane miejsca pracy, zabezpieczone maszyny oraz technologie niezbędne podczas postępowania awaryjnego to zaledwie kilka aspektów, które muszą zostać wzięte pod uwagę w każdym zakładzie. Stosunkowo duże zagrożenie ma miejsce w zakładach stolarskich. Samo drewno nie jest jakimś dużym zagrożeniem, jednakże problem stanowią tutaj bardzo niebezpieczne maszyny do jego obróbki.

Piły czy maszyny do przenoszenia bali w połączeniu z nieuwagą są przyczyną wielu bardzo poważnych wypadków, z których większość skutkuje poważnymi uszkodzeniami ciała, a nawet śmiercią. Napędy mechaniczne i duże ciężary w połączeniu z nieuwagą stanowią bardzo niebezpieczną mieszankę. Dlatego też tak ważne jest edukowanie pracowników i wprowadzanie nowoczesnych systemów zabezpieczeń.

Grunt to bezpieczny sprzęt

Pierwszą rzeczą, która istotnie wpływa na bezpieczeństwo pracy w stolarni, jest sprawność urządzeń, którymi się posługujemy. Maszyny powinny być regularnie serwisowane i odpowiednio czyste, by każdy element był dobrze widoczny i bezpieczny. Elementy wirujące i obracające oraz wszelkie mechanizmy powinny posiadać osłony. Ma to zapobiec dostaniu się do środka żadnych przedmiotów oraz uniemożliwić pochwycenie części garderoby bądź kończyn pracownika. Ponadto działające maszyny powinny być nieustannie nadzorowane przez odpowiedniego pracownika, by nie działały one bez obsługi.

Jeśli chodzi o same noże tnące czy taśmy w przypadku pilarek taśmowych, powinny być one dobrze zamontowane i odpowiednio napięte. Ogranicza to możliwość niekontrolowanego zachowania się ostrza podczas pracy. Pamiętać należy również, że podczas wymiany elementów tnących i strugających urządzenie powinno być odłączone od zasilania, by wyeliminować możliwość przykładowego włączenia. Szukając profesjonalnych maszyn stolarskich do tartaku, warto odwiedzić sklep internetowy maszyny-stolarskie.com.pl, gdzie można znaleźć wiele produktów w przystępnych cenach.

maszyny stolarskie

Odzież robocza i jej aspekty

Oprócz samych maszyn ważna jest również odzież robocza. Pracownicy działający na terenie stolarni powinni poruszać się w odpowiedniej odzieży roboczej. Musi być ona odpowiednio spasowana, by nie pojawiały się żadne luźne elementy, które są podatne na wciągnięcie przez mechanizmy. Pracując przy maszynach do obróbki i transportu,  powinieneś posiadać kask i buty ze wzmocnieniem. Chroni to głowę przed spadającymi elementami oraz stopy przed zmiażdżeniem przez spadające elementy.

Nie można również zapominać o wysokim zapyleniu i hałasie podczas pracy. Długotrwała ekspozycja może bowiem doprowadzić do utraty słuchu i problemów z układem oddechowym. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie wentylowanie pomieszczeń i eliminacja hałasu podczas pracy. Wszystko, to uchroni was i waszych pracowników przed konsekwencjami i niebezpieczeństwem związanym z pracą w warsztacie stolarskim.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *