Każdy z nas słyszał już o metodzie budowania domu z bali. Jednak mało kto wie, jak to naprawdę wygląda i z czym to się wiąże. Budowa domu z bali zyskuje na coraz większej popularności, dlatego warto przybliżyć ten temat szerszemu gronu odbiorców. Oto co należy wiedzieć o tej metodzie.
Jak wygląda budowa domu z bali?
Jak sama nazwa wskazuje do budowy domu wykorzystuje się lite, grube drewno. Jest to bardzo drogi, ale również wytrzymały materiał. Budowa domu z bali różni się od tradycyjnego, szkieletowego stawiania budynku. Wymaga dużej precyzji i doświadczenia ze strony ekipy budowlanej. Pochłania również dużo więcej czasu od tradycyjnego budownictwa.
Samo stawianie domu jest dość ciężkim zadaniem. Bale drewna, ze względu na swoje wymiary i wagę trzeba ustawiać przy pomocy maszyn, co stanowi wyzwanie dla budowlańców. W tym zadaniu liczy się precyzja. Drewno uszczelniane jest za pomocą filcu. Istnieje również metoda zbrojenia ścian. Używa się do tego metalowych prętów, które tworzą coś na kształt stelaża, na który później nachodzą bale drewna.
Jeśli chodzi o fundamenty, stawia się je tak samo jak przy tradycyjnym budownictwie mieszkalnym. Dach również nie różni się od tego używanego przy domach murowanych. Panuje tu dowolność materiałów.
Gotowe bele pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi. Można również zostawić je bez pokrycia, co daje piękny, naturalny efekt. Wewnątrz domu znajdują się stropy, również z litego drewna. DO ich konstrukcji również stosuje się filc. Ma on za zadanie wygłuszenie dźwięków odbijanych od drewna. Ściany działowe to raczej lekkie konstrukcje.
Jak powstaje konstrukcja domu z bali?
Przygotowywanie elementów składowych można porównać do metody budowy domu z prefabrykatów. Bale również powstają na wymiar w fabryce. Gotowe elementy, docięte na wymiar, przywożone są na plac budowy. Tutaj pozostaje złożenie ich zgodnie z planem architektów.
Do produkcji bali wykorzystuje się różne rodzaje drewna, a więc klient może wybrać, który surowiec będzie dla niego najlepszy. Najczęściej stawia się na sosny, świerki, bądź też jodły. Każde drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. Obowiązkowo jest impregnowane, chronione przed ogniem oraz wszelkimi grzybami. Używa się do tego specjalnych preparatów. Stosuje się dwie metody: zanurzanie całego drewna albo malowanie. Odpowiednia pielęgnacja bali jest gwarancją długowieczności konstrukcji.
Dom z bali – czy warto?
Materiał, jakim jest lite drewno to bardzo drogie tworzywo. Do tego dochodzi cena za doświadczoną i sprawdzoną ekipę. Koszty rosną w oczach, a więc na pewno nie jest to inwestycja dla każdego przyszłego posiadacza domu. Jednak efekty i solidność takiej konstrukcji mówią same za siebie – zdecydowanie warto. Co więcej, choć sama budowa nie jest tania, to późniejsze użytkowanie bardzo ekonomiczne! Ogrzanie domu nie jest dużym wydatkiem, gdyż drewno to świetna ochrona termiczna. Nie trzeba się też bać o wytrzymałość i odporność konstrukcji, jeśli tylko odpowiednio je zabezpieczymy.