Coraz bardziej popularne stają się domy parterowe. Nic dziwnego, to stylowe, ale jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie. Ich budowa nie jest skomplikowana, a metraż nie odbiega od dwupoziomowego domu. Wszystko zależy od odpowiedniego układu i projektu od dobrego architekta. Jest kilka rzeczy, które pomogą w idealnym zaplanowaniu wymarzonego domu. Jednocześnie zapewnią one jak najniższe koszty budowy!
Domy parterowe
Popularyzacja domów parterowych pokazuje, w jaki sposób zmieniły się czasy. Dawniej dom musiał mieć przynajmniej jedno piętro, strych, piwnice… Teraz to wszystko mieści się na jednej kondygnacji! Rodziny nie są już wielopokoleniowe i najczęściej jest to model „dwa plus jeden” lub „dwa plus dwa”.
Stawiając na dom parterowy stawiamy na ekonomiczne użytkowanie i wygodę. Najczęściej wybiera się metraż w okolicach 100, gdyż to właśnie pozwala na wydajne, energooszczędne utrzymanie. Każdy dodatkowy metr jest zbędny i dorzuca tylko kosztów. A już taka przestrzeń będzie naprawdę wystarczająca dla jednej rodziny. Trzy sypialnie, łazienka, kuchnia, salon – wszystko to znajdzie dla siebie miejsce. Cena domu zależy również od dachu. Im więcej spadków i zagięć, tym cena rośnie. Najtaniej wyjdzie nas postawienie na dwuspadowy dach. Klasyczny kształt możemy podkręcić wyglądem okien i ceramicznych dodatków.
Domy parterowe to też wygoda korzystania, brak schodów – jedna płaszczyzna. To ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, jak i rodzin z małymi dziećmi.
Czy warto zainwestować w taki dom?
Na rynku pojawia się coraz więcej projektów domów parterowych. Każda firma w swojej ofercie umieszcza oferty właśnie z tego typu budynkami. Nie jesteśmy jednak więźniami gotowych projektów. Na zamówienie możemy zlecić stworzenie wymarzonego domu pod nasze oczekiwania. Za stosunkowo niewielką opłatą istnieje też możliwość zmiany gotowego już projektu, aby był wprost idealny.
Domy parterowe mają wiele udogodnień i technicznych nowinek, które wpływają na wygodę korzystania z budynku. Dodatkowo zachęca nas cena – znacznie niższa od wielokondygnacyjnego domu.
Inwestycja na lata
Decydując się na budowę domu należy przede wszystkim znaleźć sprawdzoną ekipę. Nie chcemy przecież, żeby w przyszłości wyszły na jaw mankamenty i zepsute rzeczy. Budujemy dom z myślą o jego długotrwałym użytkowaniu. Dlatego właśnie warto zapłacić więcej za sprawdzoną i solidną ekipę budowlaną.
Same materiały również nie powinny być byle jakie i najtańsze. Warto dowiedzieć się, w co korzystnie jest zainwestować więcej i dopłacić, aby w przyszłości nie mieć problemów. Niektóre rzeczy możemy kupić tańsze, ale na pewno nie podstawowe elementy konstrukcji i wykończenia.
Samo aranżowanie wnętrza może być okazją do zaoszczędzenia. Urządzanie domu nie jest na zawsze, a po kilku latach możemy zmienić jego wystrój. Zakup tańszych mebli, czy dodatków nie wpłynie na stan domu. W przyszłości z pewnością bez problemu znajdziemy fundusze na zmianę poszczególnych elementów, jeśli będziemy tego chcieli.
Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.mgprojekt.com.pl/