Dom
Tutaj jesteś

Rotoformowanie produktów z tworzyw – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

14 lipca, 2022 Dom Rotoformowanie


Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych może następować różnymi technikami. Jedną z dostępnych jest formowanie rotacyjne, które również określane jest mianem rotoformowania. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ta technika produkcyjna i jakie ma ona zastosowanie.

Czym jest formowanie rotacyjne?

Tworzywa sztuczne pozwalają na wykonanie różnych produktów, ale nie każda technika produkcyjna nadaje się do przygotowania każdego z nich.

Formowanie rotacyjne jest typem techniki produkcyjnej, w przypadku której używane są specjalne rodzaje urządzeń obracających się wokół własnej osi, aby stworzyć gotowy produkt z roztopionego, płynnego tworzywa sztucznego.

Taka technika powoduje, że można przygotować wiele różnych wyrobów, również o znacznych wymiarach, które mogą być też uzupełniane o dodatkowe elementy czy też mogą mieć warstwową budowę.

Za pomocą formowania rotacyjnego przygotowuje się między innymi:

  • plastikowe kajaki, łodzie
  • pojemniki i zbiorniki
  • zabawki dziecięce

Formowanie rotacyjne – opis krok po kroku

Formowanie rotacyjne jest procesem składającym się z kilku etapów, dlatego poniżej prezentujemy dokładnie, jak się ono odbywa:

1. Przygotowanie formy do produkcji

W pierwszej kolejności tworzy się formę, która przeznaczona jest do wyprodukowania konkretnych wyrobów. Forma ta musi odpowiadać projektowi wyrobu, dlatego przygotowuje się ją na jego podstawie. Najczęściej składa się ona z dwóch albo większej liczby łączonych ze sobą elementów.

2. Wsypanie do formy granulatu z tworzyw sztucznych

Gdy forma jest już gotowa, następnym krokiem jest umieszczenie wewnątrz niej granulatu stosowanego do wyrobów z tworzyw sztucznych. Formę zamyka się.

3. Podgrzanie formy

Aby doszło do powstania płynnego tworzywa sztucznego, forma jest umieszczana w piecu, który powoduje jej rozgrzanie, a tym samym roztopienie się granulatu.

4. Formowanie rotacyjne

Następnie następuje etap formowania rotacyjnego, czyli obracanie formy. W trakcie jej obracania roztopione tworzywo sztuczne pokrywa równomiernie ścianki i zastyga, by dać odpowiedni produkt.

5. Otwarcie formy

Gdy forma już ostygła, można ją otworzyć, aby wyjąć z niej gotowy wyrób. Forma może być następnie wykorzystana kolejny raz do przygotowania następnych produktów.

Więcej informacji dotyczących formowania rotacyjnego można znaleźć na stronie firmy, która dostarcza wyposażenie potrzebne do jego prowadzenia: https://orex-rotomoulding.pl/.

Jakie zalety ma rotoformowanie?

Technika formowania rotacyjnego jest związana z wieloma zaletami, dlatego dzisiaj decyduje się na nią wielu przedsiębiorców produkujących wyroby z tworzyw sztucznych.

Przede wszystkim formowanie rotacyjne pozwala na przygotowanie nawet większych produktów, których wykonanie techniką wtryskiwania byłoby bardzo trudne. Także wyroby te mogą mieć różne parametry, na przykład mogą być one uzupełniane o dodatkowe warstwy innych tworzyw, by uzyskać określone właściwości.

Formowanie rotacyjne nie jest również techniką charakteryzującą się wysokimi kosztami, dlatego też wykonanie produktów tą metodą nie pociąga za sobą znacznych wydatków.

Jak powiesić obraz bez wiercenia? Sprytne sposoby na dekoracje ścian

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?