Domy z drewna całoroczne – czy warto?

Domy z drewna całoroczne do niedawna były kojarzone tylko z Ameryką lub cieplejszymi krajami. Wchodząc na polski rynek zmieniły o nich postrzeganie i stały się popularne wśród osób, które rozpoczynały budowę. Wciąż jednak jest wielu zwolenników, jak i przeciwników takich rozwiązań budowlanych. Czy warto inwestować w dom z drewna, czy jednak pozostać przy tradycyjnych metodach, a może nowości technologicznych?

Jaka metoda budowy domu jest najlepsza?

Każda metoda ma swoje plusy, jak i minusy. Domy z drewna całoroczne wytwarzane są w sposób ekologiczny. Korzystanie z surowców naturalnych jest zdrowe dla środowiska i nie produkuje stert śmieci. Dodatkowo, przy budowie takiego budynku nie zużywa się ogromnej ilości energii. Co więcej nie niszczymy terenu wokół naszego domu. Żadne maszyny i ogromne pojazdy nie muszą ingerować w budowę, a nasz budynek przyjeżdża w częściach gotowych do złączenia. Czas postawienia takie domu jest również kuszący i znacznie krótszy od tradycyjnej budowy.
Sam budulec, jak jest drewno, sprzyja mieszkańcom. Surowiec oddycha oraz zapewnia odpowiednią wilgoć. Budowa domu tradycyjnymi metodami czy też przy użyciu popularnej obecnie ceramiki i betonu jest dużo bardziej czasochłonna, skomplikowana i ingerująca w teren, ale wciąż ma wielu zwolenników. Prawdą jest, że takie budownictwo jest wytrzymalsze i nie potrzebuje dużej ilości zabezpieczeń i pielęgnacji. Ale koszty i czas mówią same za siebie

Domy z drewna całoroczne – czy warto się zdecydować?

Oprócz łatwości w postawieniu takiego domu, plusem jest łatwość montażu mediów. Już na etapie projektu uwzględnia się wszelkie instalacje, które są wprowadzone od razu to stawianego budynku. Nie trzeba martwić się o przeprowadzenie kabli i podciągniecie wody, bo wszystko jest zawarte w stelażu. Dodatkowo, o dodatkach takich jak drzwi i okna możemy zadecydować już później i dobrać je w innym stylu niż drewno. Możemy być to naprawdę ciekawy zabieg i świetny element wykończenia, jeśli użyjemy nowoczesnego stylu lub innej kolorystyki.
Na pewno na myśl o domach z drewna przychodzą nam obrazy korników i szalejącego pożaru. Rzeczywiście, było to nieuniknione kilkadziesiąt lat temu, ale przy obecnej technologii takie koszmary mogą zniknąć z naszej głowy. Istnieją preparaty oraz specjalne instalacje zapobiegające wszelkim problemom i komplikacją, jakie kiedyś występowały przy używaniu surowca, jakim jest drewno.

Ekonomiczne walory

Nie tylko cena samego wybudowania, a raczej postawienia zachęca nas do zdecydowania się na domy z drewna całoroczne, ale również koszty eksploatacji. Dodając do budynku izolacje termiczną oraz odpowiednie podłączenie źródeł ciepła wpływa na niskie zużycie energii. Odpowiednie okna oraz drzwi również wpłyną na obniżenie rachunków.
Nic dziwnego, że w Polsce coraz więcej osób decyduję się na domy z drewna całoroczne. Ekonomiczne, modne, stylowe to tylko niektóre epitety, jakimi możemy określić takie budownictwo. Rozwój technologii jeszcze bardziej ułatwi i rozpowszechni wykorzystanie ekologicznych surowców przy budowie domów.

Redakcja SKConstruction