Jak Dobrać Grzejnik Do Pomieszczenia?

Przy projektowaniu różnych pomieszczeń trzeba mieć na uwadzę kilka czynników. Zwykle najwięcej uwagi poświęcamy estetyce i praktycznym rozwiązaniom, z których będziemy korzystać. Nie powinniśmy zapominać jednak o kwestiach, które dopiero po czasie okazują się istotne. Mowa tu na przykład o doborze grzejnika do pomieszczenia. Tak, nie może być to pierwszy, lepszy kaloryfer. Odpowiedni grzejnik dobiera się mocą do wnętrza – jak to zrobić?

Na jakiej podstawie wybiera się grzejniki?

Istnieje kilka ważnych czynników, które uzależniają to, jaki grzejnik powinniśmy wybrać. Przede wszystkim jest to rozmiar pomieszczenia. Im większa powierzchnia, tym mocniejszy kaloryfer jest potrzebny. Zwykle jest on także większych rozmiarów. Kolejny aspekt to izolacja cieplna. Domy czy bloki, które są ocieplone będą potrzebowały mniejszej mocy. Takie budynki nie wychładzają się łatwo i dłużej utrzymują ciepło wewnątrz. Duże znaczenie ma też to, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, bliźniaku czy też w parterowcu. Wszystko to wpływa na zapotrzebowanie na ciepło. Średnio można przyjąć, że wynosi ono od 60 do nawet 200 W/m2. 

Jaki grzejnik wybrać?

To nie wszystkie aspekty, które liczą się przy obliczaniu mocy grzejnika. Ważna jest też wysokość oraz typ pomieszczenia. Inny grzejnik jest potrzebny w łazience, a inny na przykład w przedsionku. Nie każde pomieszczenie ma takie samo zapotrzebowanie na ogrzanie. Trzeba zwrócić uwagę też na to, czy w danym pokoju mamy okna oraz, czy jest w nim ściana zewnętrzna. Aby lepiej zobrazować, jak różni się zapotrzebowanie cieplne, można spojrzeć na te dane:

  • pomieszczenie ze ścianą zewnętrzną i jednym oknem, takie jak przedpokój bądź salon – 70-80 W/m2
  • pomieszczenie z większą ilością okien i ścian zewnętrznych, takie jak przedpokój bądź salon – nawet 100 W/m2
  • pomieszczenie bez okien i ścian zewnętrznych, takie jak łazienka – 100-120 W/m2

Jak oznacza się moc grzejnika?

Dobrze, wiemy już mniej więcej jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w danych pomieszczeniach. Teraz trzeba zająć się kwestią oznaczeń na grzejnikach. W końcu jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, żeby miał tę odpowiednią moc? Zwykle widzimy trzy liczby w oznaczeniu. Oznaczają one różne rodzaje temperatur. Weźmy na przykład 75/65/20°C. Kolejno są to temperatury: zasilenia, powrotu oraz wewnętrzna pomieszczenia. Więcej informacji o różnych rodzajach grzejników można znaleźć tutaj: https://luxrad.com/

Dobrze dobranych grzejnik to podstawa!

Odpowiednio dobrany grzejnik oznacza komfort i prawidłowe działanie. Wszystko to pozwala na spokojne życie w domu, mieszkaniu czy też przebywanie w biurze. Warto więc dobrze obliczyć zapotrzebowanie cieplne. Teraz dostępne są proste kalkulatory, które praktycznie same powiedzą nam, jakie grzejniki powinniśmy dobrać. To duże ułatwienie w projektowaniu domu, mieszkania czy biura. Warto zadbać o komfort w każdym miejscu, w którym przebywamy!

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *