Brama garażowa jest ważnym elementem domu, w związku z czym musi być i funkcjonalna, i niezawodna. Estetyka i cena – choć ważne – są w tym przypadku kryteriami drugorzędnymi. Przed wyborem bramy garażowej, warto dobrze przemyśleć kilka istotnych parametrów: sposób otwierania, zabezpieczenia, rodzaj napędu, jak i możliwość dogodnego montażu bramy garażowej. Na podstawie oferty producenta bram garażowych Gerda, przedstawiamy, na co zwracać uwagę przy wyborze bramy garażowej.
Jakie są rodzaje bram garażowych?
Podstawowym kryterium rozróżnienia bram garażowych jest sposób ich otwierania. Dzięki temu można optymalnie dopasować bramę do długości podjazdu, czy dostępnego miejsca. Zdecydowanie najczęściej stosuje się bramy:
Segmentowe. Ten rodzaj bram zbudowany jest z kilku paneli umieszczonych na prowadnicach, które podczas otwierania przesuwane są w górę, aż na sufit. Nie potrzebują dużo miejsca do poprawnego działania, zarówno od strony garażu, jak i podjazdu.
Uchylne. Tworzone ze zwartej płyty, podsuwane są w całości pod sufit na wyprofilowanych prowadnicach. Choć do pracy trzeba im zapewnić około 1 m więcej miejsca, to wciąż są to rozwiązania bardzo popularne. Trudne do sforsowania, bezpieczne i estetyczne.
Rolowane. Konstrukcją przypominają segmentowe bramy garażowe, ale budujące je panele są cieńsze i węższe, by po uruchomieniu mechanizmu mogły zwinąć się w rolkę. Delikatniejsza struktura sprawia, że są nieco mniej stabilne.
Rozwierne. To tradycyjne wrota skrzydłowe otwierane na zewnątrz, rzadko jednak stosowane ze względu na swoją stosunkową niepraktyczność.
Problemu nie powinno natomiast stanowić dostosowanie stylistyki bramy do całego obiektu. Bramy garażowe dostępne na drzwi-warszawa.com występują w wielu kolorystykach, również tych imitujących naturalne drewno.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze bramy garażowej?
Standardowym wyposażeniem bramy garażowej jest automatyczny napęd, który pozwoli na jej otwieranie i zamykanie bez wysiadania z samochodu. To udogodnienie będące już standardem, ale pod uwagę należy wziąć również:
- izolacyjność cieplną bramy garażowej/możliwość pracy nawet w zimnym klimacie;
- gwarantowaną liczbę cykli „otwórz-zamknij” gwarantującą niezakłóconą pracę;
- dostępność kompletnego systemu zabezpieczeń w zestawie;
- niestandardowe rozwiązania – np. drzwi lub przeszklenia w bramie;
- możliwość ręcznego otwierania bramy;
- klasa odporności na włamania – od RC1 do RC6.
Oczywiście ważny jest również koszt realizacji. Za bramę garażową renomowanego producenta Gerda zapłacimy od 2500 do 6500 złotych razem z montażem.
Prawidłowy montaż bramy garażowej
Bramę garażową można zamontować samodzielnie – jak i wszystko inne. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania konstrukcji, jak i konieczność zapewnienia długiej funkcjonalności bramy (to w końcu nietania inwestycja), lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom współpracującym z producentem. W Hermes – w sklepie i salonie wystawowym bram garażowych w Warszawie, nie tylko doradzimy, w jaki sposób przygotować budynek do montażu bramy garażowej, ale też kompleksowo zajmiemy się montażem, mając na względzie:
- dokładny pomiar ościeża (także przestrzeń boczną, wolne miejsce pod sufitem, głębokość garażu) i dobór odpowiedniego rozmiaru bramy garażowej;
- sprawdzenie stanu nadproża;
- ustawienie pionu i poziomu elementów bramy garażowej;
- stabilne mocowanie ościeżnicy i prowadnic bramy garażowej;
- dobór mocowań do materiału, z którego wykonana jest ściana;
- odpowiednie wyregulowanie sprężyn;
- dokładne ustawienie napędu;
- ewentualną korektę działania bramy.
Bezproblemowe działanie bramy garażowej zależy również od regularnego i profesjonalnego serwisowania przez fachowców związanych bezpośrednio z producentem. Pamiętajmy, że bez fachowego montażu bramy garażowej, stracimy jej jakość.