Wysokość biurka dla dzieci tak jak inne jego wymiary nie są obojętne – wpływają one na wygodę, ale również zdrowie malucha. Długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy może prowadzić do bolesnych problemów z kręgosłupem już w dzieciństwie. Przed zakupem mebli dla młodego ucznia warto wziąć pod uwagę także kwestie organizacyjne jak rozstawienie wszystkich potrzebnych elementów na blacie biurka. Optymalnie zorganizowane miejsce do pracy przyczyni się do efektywnej nauki dziecka, jak i jego lepszego samopoczucia.

Wymiary biurka dla dziecka – jak dopasować wysokość biurka

Każde biurko dla dziecka powinno być mniejsze od tego, z którego korzystają osoby dorosłe. To nie tylko kwestia wygody, ale także odpowiedniej pozycji podczas pracy przy biurku, czy możliwości sięgnięcia po przedmiot znajdujący się na drugim końcu blatu. Odpowiednia pozycja podczas pracy jest niezwykle ważna tak dla dorosłego, jak i dziecka. Jeśli młody kręgosłup będzie codzienne obciążany poprzez niewłaściwą wysokość biurka i krzesła dziecięcego, wkrótce może pojawić się ból i skrzywienia.

Najczęściej kupuje się biurko dla pierwszoklasisty, który rozpoczął naukę w szkole i potrzebuje wygodnego miejsca do odrabiania lekcji. Bardzo ważne jest, aby podczas wyboru wysokości biurka, zwrócić uwagę także na wysokość krzesła. Różnica pomiędzy tymi dwoma pomiarami powinna wynosić orientacyjnie około 20 – 25 cm. Jeśli wyniesie więcej, kilkulatek może nie sięgać do blatu. Jeśli wyniesie mniej, będzie on schylał się nad biurkiem i tym samym obciążał swój kręgosłup. Większość krzeseł do pracy przy biurku jest regulowanych, dzięki czemu odpowiednią wysokość można dostosować według własnych potrzeb już w domu.

Wzrost dziecka a wysokość biurka

Wysokość biurka dla dzieci ściśle zależy od ich wzrostu. Pierwszoklasista mierzy zazwyczaj około 120 cm wzrostu, a optymalna wysokość biurka, z którego będzie on korzystał, wynosi 55 cm. Jeżeli dziecko mierzy 110 cm wzrostu, blat może być na wysokości 50 cm.

Wysokość biurka dla dziecka o wzroście 130 cm powinna wynieść 60 cm. Kolejne 10 cm wzrostu, to następne 5 cm w wysokości ustawienia blatu. Optymalna wysokość biurka a wzrost przeciętnej osoby dorosłej to blat na wysokości 70 – 75 cm. Żeby dziecko wygodnie korzystało z takich mebli, powinno mieć co najmniej 160 cm wzrostu.

Jak widać, wymiary biurka dla dziecka muszą uwzględniać jego wzrost, zatem i wiek. Pierwsze biurko szkolne dla dzieci często nie służy zbyt długo i to nie ze względu na jego zużycie czy uszkodzenia, lecz po prostu zbyt małą wysokość, kiedy dziecko rośnie. Żeby uniknąć regularnej wymiany mebli w dziecięcym pokoju, można zdecydować się na biurko z regulowaną wysokością blatu. Jeśli do tego dziecko korzystać będzie z krzesła, które również posiada możliwość regulacji, taki zestaw do pracy posłuży mu przez kilka lat.

Co powinno posiadać biurko dla pierwszoklasisty?

Biurko szkolne dla dzieci powinno być wybierane nie tylko pod kątem ergonomii pracy, ale również odpowiedniej organizacji. Bardzo ważne są szuflady lub szafki, w których dziecko może poukładać swoje podręczniki, zeszyty i inne materiały potrzebne do nauki. Jeśli szafki będą zamykane, pokój będzie wyglądał schludniej.

Każdy uczeń korzysta z kilku długopisów, ołówków, kredek, nożyczek i innych przyborów plastycznych. Dobrze jest już przed zakupem biurka pomyśleć o ich przetrzymywaniu. Może służyć do tego szuflada w połączeniu z kubkiem lub pojemniczkiem na przybory do pisania. Niewielkie szuflady wbudowane w biurko dla ucznia pomogą utrzymać porządek wśród całej masy kredek, flamastrów, czy pędzli do farb. Jeśli wymarzone biurko dla dziecka ich nie posiada, równie dobrze sprawdzą się różnego rodzaju pojemniki i pudełka.

W aktualnych czasach bardzo niewiele dzieci nie ma dostępu do komputera. Maluchowi, który korzysta z własnego urządzenia stacjonarnego, przyda się biurko z wysuwaną półką na klawiaturę komputerową. Odpowiednia wysokość biurka dla dziecka w połączeniu z takim rozwiązaniem zapewni mu ergonomię pracy.

Pod biurkiem lub zaraz obok niego dobrze jest ustawić niewielki kosz biurowy. Dziecko po skończonej pracy będzie uczyć się utrzymywania porządku, sprzątając blat z niepotrzebnych pozostałości papieru i innych materiałów. Do organizacji pracy przyda się także tablica korkowa lub magnetyczna powieszona nad biurkiem – to na niej młody uczeń może zawiesić swój plan lekcji, czy ważne informacje, o których nie chce przypadkiem zapomnieć.

Jak wybrać idealne biurko dla ucznia? Dobrze oszacuj potrzebną szerokość blatu

Dobrze dobrane wymiary biurka dla dziecka to nie tylko jego wysokość. Równie ważna jest szerokość i głębokość blatu. To od tych wymiarów zależy, co dokładnie zmieści się na biurku i jak wygodnie będzie dziecku z niego korzystać. Najmniejsze biurka dziecięce mają zwykle szerokość 60 – 75 cm. Warto jednak rozważyć, co zamierza się postawić na stałe na blacie, a następnie oszacować ile zostanie na nim wolnego miejsca do pracy.

Przede wszystkim biurko dla dziecka musi być dobrze oświetlone. Wpływa to na ochronę wzroku kilkulatka, a także na jego uczucie zmęczenia podczas pracy. Światło powinno być skierowane na blat z przeciwnej strony, niż dominująca ręka. W praktyce oznacza to, że dzieci praworęczne powinny mieć lampkę z lewej strony, natomiast leworęczne z prawej. Część lampek montuje się na ścianach lub na granicach biurka – wówczas nie zajmują one miejsca na blacie. Decydując się jednak na lampkę stojącą na biurku, warto wziąć pod uwagę, ile dokładnie zajmie ona miejsca.

Równie ważne jest także jakie biurko dla dziecka wybiera się, jeśli ma na nim stać komputer lub monitor. Te urządzenia także zajmują cenne miejsce na blacie. Jeśli biurko nie ma dedykowanej półki na klawiaturę, to i ona powinna być wzięta pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here