Dom
Tutaj jesteś

Jakie są najczęstsze problemy związane z układaniem kostki brukowej i jak ich uniknąć?

19 kwietnia, 2023 Dom kostka brukowa


Czy kładzenie kostki brukowej ma coś wspólnego z układaniem klocków? Okazuje się, że niewiele – to pierwsze to trudne zadanie wymagające solidnego zagruntowania podłoża, zanim dojdzie do konkretnej pracy. To drugie to czysta przyjemność bez specjalnych przygotowań, wymagająca jedynie kreatywności. Jakie problemy najczęściej przydarzają się podczas montażu bruku na podwórku?

Trudności na zakrętach

Jeśli w swoim projekcie uwzględniłeś wijącą się ścieżkę prowadzącą do miejsca przy grillu, a także okrągły placyk na trampolinę, nie mając odpowiedniego doświadczenia, możesz sobie nie poradzić z tym zadaniem. Pocieszające jednak może być to, że przy niewłaściwym kształcie kostki trudne to będzie również dla fachowca. W takim przypadku lepiej wybrać kostkę o mniejszej powierzchni – na przykład kwadratową lub trapezokształtną, taką jak z kolekcji Jadar Holland z fazą 10×10 cm. Im mniejsza kostka, tym łatwiej układać ją na trudnych powierzchniach.

Nieprawidłowe nachylenie

Wykonując utwardzenie jakichkowiek powierzchni zewnętrznych, należy brać pod uwagę to, że woda opadowa nie może w nich stać, ponieważ będzie to prowadziło do pękania i niszczenia. Dlatego projektując kostkę na podwórku, warto zrobić ją pod minimalnym kątem – tak, aby opadała w stronę trawnika, a nie ściany budynku, a tym samym wsiąkała w grunt zamiast w kostkę.

Za małe szczeliny

Pomiędzy poszczególnymi elementami powinno być około 3 cm przerwy. W tę szczelinę wsypuje się piasek, którego zadaniem jest zespoić całą nawierzchnię i usztywnić ją, ale z możliwością odprowadzania ewentualnego nadmiaru wody do gruntu. Zbyt szczelne dobijanie do siebie bruku sprawia, że kostka brukowa może wysuwać się, a nawet ścierać, kruszyć i pękać. W przyszłości nie będzie to wyglądało zbyt efektownie.

Nieprawidłowe dopasowanie kostki do funkcji nawierzchni

Jeśli kostka ma służyć jako podjazd dla samochodów do garażu, powinna dobrze znosić kilkutonowe naciski, ale również częste użytkowanie. Dlatego zaleca się stosować specjalne rodzaje wzmacnianych kostek – wśród oferty Jadar z pewnością znajdziesz modele idealnie dopasowane właśnie do tych celów.

Niewłaściwe utwardzenie

Podbudowa pod kostkę brukową powinna być warstwowa i mieć odpowiednią grubość. Dlatego najpierw należy zrobić wykop na głębokość nawet do 60 cm, w zależności od przeznaczenia kostki (na podjazdach powinien być głębszy z grubszym wzmocnieniem). Najpierw posypuje się warstwę odsączająca piasku z cementem, następnie kruszywo do 6 cm frakcji, podsypkę z piasku, na którą dopiero kładzie się kostkę, wykańczając szczeliny ponownie piaskiem. Dla wygody warto zakupić lub wypożyczyć narzędzia, które mogą się przydać: szpadel, ubijak, poziomica, grabie, gilotyna do przycinania i młot gumowy.

Jak dobrać odpowiednią chemię do pielęgnacji basenu stelażowego

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?