Najem krótkoterminowy – Sposób na biznes.

Inwestowanie w nieruchomości to ostatnio bardzo popularna forma lokowanie pieniędzy. Nic w tym dziwnego, są to stabilnie i w miarę pewnie ulokowane środki. Podpisanie korzystnej umowy najmu i znalezienie uczciwego najemcy nie jest jednak sprawą prosta, a przy dużym nakładzie w inwestycje może także być słabo opłacalne. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się inwestorzy, którzy ulokowali kapitał w mieszkania, których najemcami są studenci. Rynek mieszkań na wynajem jest dość szeroki i niestety często zdarza się zwalnianie mieszkania na okres wakacji.

Co zrobić, aby nasza nieruchomość przynosiła zyski?

Dobrym rozwiązaniem może być wynajem krótkoterminowy. Zamiast szukać pokoju w hotelu lub hostelu coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie mieszkania. Przyjezdni znudzenie hotelowymi rozwiązaniami, zachęceni swobodną dostępnością kuchni i brakiem sztywnych godzin zakwaterowania chętnie korzystają z oferty mieszkań na wynajem. Oczywiście w najkorzystniejszej sytuacji są właściciele mieszkań w miejscowościach turystycznych: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Zakopanem, Wrocławiu. Niekwestionowanym liderem jest Warszawa, która oprócz walorów turystycznych przyciąga także najemców biznesowych odwiedzających stolicę w interesach. Nie znaczy to, że inwestorzy z innych miast nie mogą próbować tej formy najmu. Wbrew pozorom może okazać się ona bardzo zyskowna szczególnie w mniejszych miastach ze słabą infrastrukturą noclegową i co za tym idzie niewielka konkurencją. Aby faktycznie mieszkanie mogło konkurować z hotelem musi spełniać kilka wymogów.

Lokalizacja nieruchomości

Zdecydowanie prościej będzie wynająć nieruchomość zlokalizowaną w centrum, w pobliżu atrakcji turystycznych i dobrze skomunikowaną. Niestety nie sprawdzą się raczej mieszkania położone na peryferyjnych, choćby najpiękniejszych osiedlach. Równie ważny jest standard mieszkania na wynajem. W tym przypadku to on będzie narzucał cenę. Zawsze jednak warto doposażyć mieszkanie w kilka drobiazgów: mydełka, ręczniczki czy świece. Nie kosztują one wiele, a znacząco wpływają na późniejszą ocenę gości. A przecież ona jest najważniejsza. Od niej zależy, czy mieszkanie będzie się wynajmować systematycznie.

Mieszkanie na wynajem trzeba wypromować w Internecie

Bo tam przecież turyści szukają noclegów. Nie musimy działać sami: planując wynajem możemy skorzystać z sieci licznych pośredników. Konieczne będzie wówczas stworzenie regulaminu wynajmu. Musimy ustalić czy w mieszkaniu wolno palić, czy zaakceptujemy zwierzęta i jak liczna grupę gotowi jesteśmy gościć. Wynajem krótkoterminowy wymaga od nas sporego nakładu pracy. Koniecznie trzeba zadbać o ubezpieczenie nieruchomości, sprzątanie czy szybkie naprawy. W perspektywie może jednak przynosić spore zyski.

Redakcja SKConstruction