Palniki gazowe do lutowania – rodzaje palników

Lutowanie przede wszystkim kojarzy się z łączeniem różnych kabli, płytek, elektroniki. Mało z nas wie, że istnieją różne rodzaje tego działania. Do jednego z nich – tak zwanego „twardego” – używamy na przykład palniki gazowe do lutowania. Jest to metoda łącząca elementy za pomocą gorącego powietrza. Palniki nie są wykorzystywane tylko do lutowania, ale również z powodzeniem nadadzą się do spawania i ogrzewania.

Jakie są rodzaje palników?

Do obróbki twardej używamy nie tylko palniki gazowe do lutowania. Przeznaczone do tego są również palniki gazowe do cięcia, lampy lutownicze oraz małe palniki punktowe. Wszystkie te przyrządy działają na podobnej zasadzie, z drobnymi różnicami. Jedne są bardziej precyzyjne, inne mają szersze zastosowanie. Dlatego przed wyposażeniem się w taki sprzęt warto zapoznać się z materiałem, z jakim chcemy pracować. Nie każdy palnik nadaje się do każdego typu pracy. Pomocny może okazać się doradca klienta w sklepie specjalistycznym: technicznym lub przemysłowym. Korzystając z porady wykfalifikowanego pracownika bez problemu dobierzemy odpowiedni typ urządzenia. Palniki można dostosować do swoich potrzeb przez wybór odpowiedniego kształtu i długości węża oraz dyszy. Decydując się na dłuższy wąż mamy możliwość dotarcia w mało dostępne miejsca. Dostosowanie dyszy umożliwi pracę na dowolnie wybranym obszarze, o dowolnej wielkości.

Jak zbudowane są palniki gazowe do lutowania?

Każde takie urządzenie potrzebuje zasilenia. Używane do tego są specjalne mieszanki gazu lub naboje gazowe. Oba te produkty to właściwie to samo, różni się tylko ilość gazu. Z powodu używanego groźnego materiału do zasilania palników należy przy ich użytkowaniu zachować wszelkie środki ostrożności. Pamiętajmy, aby dbać o swoje bezpieczeństwo. Palniki gazowe do lutowania potrafią wytworzyć temperaturę sięgającą 1300 stopni Celsjusza! Do tego dochodzi wybuchowa mieszanina gazów. Praca z tego typu urządzeniami powinna być wykonywana przez osobę znającą się na rzeczy.
Nie należy jednak panikować i rezygnować z korzystania z takich produktów, gdyż producenci zachowują wszelkie środki ostrożności i tworzą różnego rodzaju zabezpieczenia, które zapobiegają katastrofom. Urządzenia są wyposażone w obwody, jak i blokady. Odpowiedniej długości dysze i węże również zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.

Gdzie używane są palniki?

Palniki gazowe do lutowania nie są tak popularne w użytkowaniu domowym, jak w przemyśle. Najczęściej używa się ich w przemyśle ciężkim. Nie znaczy to jednak, że nie nadają się do używania przez klientów indywidualnych. Należy jednak zaznajomić się z tematem i zdobyć podstawową wiedzę, a najlepiej swoje pierwsze kroki stawiać pod okiem specjalisty. Inaczej praca z takim urządzeniem może sprawić więcej kłopotu, niże pożytku, a co najgorsze, stworzyć sytuację zagrażającą życiu i bezpieczeństwu użytkownika, jak i osób z jego otoczenia. Pamiętajmy, że każda praca z niebezpiecznym sprzętem powinna być wykonywana precyzyjnie i rozsądnie!

Redakcja SKConstruction