Dom
Tutaj jesteś

Panele solarne – jakie zastosować w instalacji fotowoltaicznej?

24 lipca, 2019 Dom Panele solarne


Coraz częściej decydujemy się na zainstalowanie paneli solarnych jako źródło energii w naszym domu. Istnieje wiele różnych firm, które wraz z dofinansowaniem instalują całą instalacje dla naszej posiadłości. Wciąż jednak temat instalacji fotowoltaicznych nie jest w pełni znany szerszej publiczności. Warto poznać go bliżej i przemyśleć, czy panele solarne nie sprawdzą się też w naszym domu!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Mylnie uważa się, że energię ze Słońca pobieramy tylko w słoneczne dni. Panele czerpią ją przez cały rok, w każdy dzień. Nawet w te pochmurne! Wszystko zależy od odpowiedniego zainstalowania całej konstrukcji w dobrym miejscu. Pozwala to na korzystanie z instalacji fotowoltaicznej przez cały rok na najwyższych obrotach.
Sama inwestycja nie jest najtańsza. Niesie jednak za sobą ogromne oszczędności. Zwraca się dość szybko i służy przez długie lata. Istnieje również możliwość uzyskania dofinansowania na panele solarne. Rok rocznie Unia Europejska generuję pewną pulę ze swoich środków.
Koszt konstrukcji instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny to około 25 tysięcy złotych. Jednak już w pierwszym roku działania pozwoli ona zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Panele solarne – jak to działa?

Są one głównym elementem całej instalacji fotowoltaicznej. One odpowiadają za przechwytywanie energii ze Słońca. Jest to również element, który najbardziej rzuca się nam w oczy. Im jest ich więcej, tym większa ilość energii. Znowu na przykładzie czteroosobowej rodziny potrzebna jest moc około 5kilowatów. Przekłada się to na powierzchnię 33 metrów kwadratowych.
Działanie opiera się na fotonach. Są to minimalne jednostki światła. Padając na płytki krzemowe, które pochłaniają je, zostają wyrzucone elektrony. Zmusza to krzem do ruchu i tak powstaje energia. Instalacja pozwala na przemianę tego procesu za pomocą złącz positive/negative w sieci energetycznej.

Rodzaje paneli solarnych

Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele paneli solarnych.
Panele solarne monokrystaliczne są uznawane za najlepsze dostępne instalacje. Materiał, z którego są zbudowane odpowiada za ich doskonałą jakość. Jest to monolityczny kryształ krzemu.
Druga opcja to panele solarne polikrystaliczne. Tworzone są z prasowanych bloków krzemu, który jest wykrystalizowany. Za ich zakupem przemawia cena – są one tańsze od tych monokrystalicznych.
Należy jednak pamiętać, że jakość i wykonanie obu rodzajów paneli nie odbiega od siebie. Wszystkie są tworzone z dbałością o szczegóły. Będą służyć przez wiele lat bez żadnych usterek. Ale trzeba pamiętać, aby nie kupować kota w worku. Najlepiej skorzystać z popularnych i sprawdzonych firm. Tylko wtedy mamy pewność, że panele solarne, jak i cała instalacja fotowoltaiczna będzie bezawaryjna. Na przestrzeni lat koszty i tak zwrócą się nam przez dużo mniejsze rachunki. Dlatego ufajmy tylko sprawdzonym źródłom zakupu, jak i montażu. Solidny wykonawca to solidny produkt.

Jak powiesić obraz bez wiercenia? Sprytne sposoby na dekoracje ścian

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?