Piły taśmowe do drewna to popularne narzędzia do sprawnego przecinania i obraniania materiałów i elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna. Piły taśmowe pozwalają na efektywne, wydajne i komfortowe cięcie materiałów drewnianych i wykorzystywane są zarówno w narzędziach ręcznych, niewielkich wyrzynarkach, jak i dużych, specjalistycznych maszynach stolarskich i trakach. Na co zwrócić uwagę, wybierając piły taśmowe do drewna?
Piły taśmowe do drewna – zakup kontrolowany
Na pierwszy rzut oka piły taśmowe do drewna nie są przesadnie skomplikowanymi narzędziami. Niemniej, rzeczywistość bywa zgoła inna, a prawidłowy dobór piły taśmowej powinien być poprzedzony wnikliwą analizą własnych potrzeb, sprecyzowaniem gatunku drewna i rodzaju ciętych materiałów, a także zapoznaniem się z rynkową ofertą pił.
Kupując piły taśmowe do drewna, należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak: przeznaczenie piły, rodzaj materiału piły, podziałkę, profil zębów oraz wymiary piły.
Przeznaczenie pił taśmowych do drewna
Piły taśmowe do drewna występują w wielu różnorodnych wymiarach i wariantach montażowych. Powszechnie stosowane są one w ręcznych piłach kabłąkowych i ręcznych przecinarkach, w elektrycznych pilarkach warsztatowych oraz w dużych urządzeniach stolarskich i specjalistycznych trakach wykorzystywanych w tartakach do cięcia kłód.
Piły taśmowe do drewna sprzedawane są najczęściej w formie bezkońcowej, dociętej na wymiar dostosowany do rodzaju danego urządzenia. Z tego też względu, przed zakupem piły, należy określić maksymalną długość, wysokość i szerokość piły tak, aby zmieściła się ona w urządzeniu tnącym.
Materiał piły i zębów tnących
Najczęściej piły taśmowe do cięcia drewna wykonywane są ze stali narzędziowej, chromowo-wanadowej, węglowej lub z trwałego bimetalu. Konstrukcje bimetalowe są szczególnie rekomendowane ze względu na swoje optymalne parametry techniczne – elastyczność korpusu i jego odporność na odkształcenia mechaniczne oraz wysoką twardość, ostrość i żywotność zębów tnących. Zazwyczaj zęby tnące w piłach z bimetalu wykonywane są ze stali szybkotnącej, a korpus ze stali sprężynowej.
Podziałka (liczba zębów) piły taśmowej
Podziałka to parametr, który określa liczbę (zagęszczenie) zębów tnących w jednym calu piły taśmowej. Piły taśmowe do drewna mogą mieć podziałkę stałą – ze stałą liczbą zębów tnących albo zmienną – z różną liczbą zębów tnących w poszczególnych odcinkach piły. Im większa liczba zębów tnących w jednym calu piły, tym narzędzie zachowuje większą precyzję cięcia i lepiej sprawdzi się do przecinania twardszych i grubszych gatunków drewna. Należy jednak pamiętać, że większa podziałka ograniczy również tempo pracy, zmniejszając wydajność skrawania materiału. Zwykle piły taśmowe do cięcia drewna wyposażone są w podziałkę oscylującą w granicach 4-14 zębów na cal.
Profil zębów piły
Profil zębów jest równie ważny, co ich zagęszczenie. Piły taśmowe do drewna mogą być wyposażone w zęby proste i trapezowe oraz o profilu rozchylonym na boki. Zęby zmienne rozchylone na boki znacząco zwiększają efektywność obróbki drewna, poszerzając rzaz. Z tego względu sprawdzają się do cięć wzdłużnych. Do cięć poprzecznych rekomendowane są piły z mniejszymi zębami pochylonymi do przodu. Skuteczniej usuwają one wióry podczas pracy i zapewniają bardziej precyzyjny, mniejszy rzaz.
Rozmiar piły taśmowej
Piłę taśmową należy dobierać nie tylko na podstawie jej długości, ale również szerokości i grubości. Długość determinuje wygodę użytkowania oraz dopasowanie piły do danego urządzenia tnącego. Poza długością piły taśmowej, należy zwrócić również uwagę na jej szerokość. Wpływa ona na to, jak skutecznie piła poradzi sobie z twardszym drewnem. Szersze piły są bardziej sztywne i trwalsze, ale są także bardziej narażone na odkształcenia mechaniczne.