Tutaj jesteś

Ściany z silikatów – co warto o nich wiedzieć?

25 lutego, 2020 Budownictwo

Bloczki silikatowe, nazywane również elementami wapienno-piaskowymi, to coraz bardziej znany, dostępny w szerokiej gamie asortymentowej materiał do murowania ścian różnego typu. Co warto wiedzieć o ścianach wznoszonych z wykorzystaniem silikatów? Czy uzasadnione jest stosowanie ich w budownictwie jednorodzinnym?

Bloczki silikatowe i ich charakterystyka

Elementy silikatowe są wykorzystywane do prac murarskich, w budownictwie różnego przeznaczenia m.in. w budownictwie wielorodzinnym lub jednorodzinnym mieszkaniowym. Bloczki silikatowe można z powodzeniem wykorzystywać do wznoszenia ścian nośnych – zewnętrznych i wewnętrznych, ścian nienośnych, ścian fundamentowych, piwnicznych i ścian specjalnego przeznaczenia.

W Systemie H+H produkty podstawowe z silikatów obejmują bloczki profilowane na pióro i wpust, z podchwytem montażowym lub bez, dodatkowo mogą występować w wersji drążonej lub pełnej. Osobną kategorię stanowią silikaty przeznaczone do ścian fundamentowych (elementy drążone, o gładkiej powierzchni czołowej) oraz elementy o podwyższonej izolacyjności akustycznej (elementy pełne, gładkie wymagające zapewnienia szczelności przegrody poprzez wypełnienie spoiny pionowej).

Dlaczego warto stosować silikaty w budownictwie?

Silikaty mają wiele zalet, których znajomość na etapie przygotowywania inwestycji pomaga w dokonaniu świadomego wyboru materiału ściennego. Bloczki silikatowe to elementy o dużej wytrzymałości na ściskanie, która umożliwia wznoszenie cieńszych ścian nośnych, co przekłada się na uzyskanie większych powierzchni pomieszczeń mieszkalnych i innych. Elementy silikatowe to również wysoka dokładność wymiarowa (+/- 1 mm), dająca możliwość murowania ścian na cienką spoinę, co wpływa na zwiększone tempo prac i zabezpieczenie przed wzmożoną ucieczką ciepła przez przegrodę.

Bloczki silikatowe umożliwiają budowanie ścian o najwyższej klasie reakcji na ogień A1 – ścian niepalnych. Dodatkowo charakteryzujących się wysoką mrozoodpornością i niską nasiąkliwością. Ściany po wymurowaniu mają gładką powierzchnię, dlatego istnieje możliwość bezpośredniego przyklejenia do nich płytek, można je również pozostawić nieotynkowane.

Kolejną zaletą bloczków silikatowych jest ich wysoka gęstość, oraz wynikająca z niej duża zdolność tłumienia dźwięków. Silikatowe przegrody są ciężkie i masywne, trudno wprawić je w drgania więc stanowią skuteczną ochronę przed hałasem zewnętrznym oraz bytowym. W zależności od użytego rodzaju elementu silikatowego, można uzyskać przegrody o izolacyjności akustycznej wynoszącej nawet 60 dB (RA1).

Jak powiesić obraz bez wiercenia? Sprytne sposoby na dekoracje ścian

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?