Nie tylko ogrodzenia. Jak wykorzystać stalową siatkę?

Siatki leśne czy też ogrodzeniowe to materiały, które świetnie sprawdzają się w roli ogrodzenia działek czy posesji. Wiele osób stosuje ją również do ogradzania ogrodów – można wówczas obsadzić ją pnączami i zyskać naturalną, a zarazem estetyczną barierę przed niepożądanymi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Siatka metalowa ogrodzeniowa może być jednak wykorzystywana również na inne sposoby. Chodzi zarówno o nieduże fragmenty siatki, które często pozostają po montażu ogrodzenia, jak i większe instalacje, wymagające osobnych zamówień. Przedstawiamy kilka najciekawszych pomysłów wykonanych z użyciem tego materiału.

Dekoracje do ogrodu

Siatki ogrodzeniowe stalowe niektórym kojarzą się z dość siermiężnym stylem aranżacyjnym ogrodów i działek. Nic bardziej mylnego! Ten stosunkowo tani, ale solidny materiał może bowiem pozwolić nam na udekorowanie przestrzeni wokół domu w nowoczesny i oryginalny sposób.

Coraz częściej w wielu ogrodach znajdziemy stylowe dekoracje, których szkielet stanowią słupki ogrodzeniowe z metalową siatką. Z tego sztywnego surowca wykonuje się stelaże, które mogą służyć jako podstawa do wykonywania efektownych murków czy ekranów. Tego typu szkielet wypełnia się kamieniami, tworząc niebanalne kompozycje. Trochę pracy i precyzji pozwala nawet stworzyć z nich dwukolorowe bariery czy wyznaczyć na takich murkach kolorowe wzory – siatka pomoże wszystko zaplanować i wykonać z odpowiednią dokładnością.

Siatki mogą także przydać się do umacniania skalniaków czy innych dekoracji ogrodowych wykonanych z użyciem kamienia. Kosze z siatek wypełnione odłamkami skał to także świetny stelaż dla lamp ogrodowych, które dziś są obowiązkowym elementem wyposażenia wszystkich ogrodów.

Wydzielanie przestrzeni w ogrodzie

Siatka ogrodzeniowa przyda się również wszystkim, którzy w przydomowym ogrodzie nastawiają się na uprawę warzyw i owoców. Niski płotek ze stalowej siatki pozwoli bowiem dokładnie wydzielić przestrzeń w ogrodzie potrzebną na poszczególne rabatki. Oddzielenie ich od siebie pomaga w organizacji przestrzeni.

Niektórzy siatki ogrodzeniowej używają także do wykonywania osłon dla roślin. W ten sposób warto chronić szczególnie warzywa znajdujące się w początkowej fazie rozwoju, jak również te, które są najbardziej narażone na szkody wyrządzane przez ptaki czy gryzonie. Stelaż z siatki okalający sadzonki będzie w tym przypadku skutecznym zabezpieczeniem – trzeba tylko wybrać siatkę o niewielkich oczkach.

Drzwi i okna z siatki

Siatka to także wdzięczny materiał do wypełnień okien, a zwłaszcza drzwi pomieszczeń gospodarczych. Rozciągnięcie jej między konstrukcją z desek to świetny pomysł na proste i tanie wykonanie drzwi do schowka na narzędzia czy kurnika, a także okien w pomieszczeniach dla zwierząt. Oczywiście zimą trzeba je dodatkowo zabezpieczyć przed zimnem, ale na cieplejsze miesiące będą jak znalazł.

Konstrukcje z siatki znajdą także zastosowanie wśród hodowców ptaków. Nie mamy tutaj na myśli woliery, którą zwykle wykonuje się ze specjalnej siatki. Sztywne siatki stalowe to idealny materiał na wszelkie podwieszane konstrukcje we wnętrzu takiego wybiegu, a także materiał, który może pomóc w przygotowaniu karmnika dla dzikich ptaków zimujących w Polsce.

Meble ze stalowej siatki

Osoby z artystyczną duszą i odrobiną zdolności manualnych mogą także wykorzystać stalową siatkę w konstrukcji mebli. Mowa tu przede wszystkim o meblach do ogrodu i tarasu. Poręcze czy oparcia z siatki mogą stanowić bazę, w którą wkomponujemy wygodne siedzisko.

Jeśli dodatkowo puste przestrzenie z siatki wypełnimy kamieniami, niczym w przypadku wspomnianych wcześniej murków dekoracyjnych, otrzymamy meble niezwykle stabilne. A to w przypadku wyposażenia do ogrodu duża zaleta. Odważniejsi miłośnicy stylu industrialnego meble z elementami wykonanymi ze stalowej siatki mogą nawet umieścić we wnętrzu domu czy mieszkania.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *