Odzież odblaskowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jeśli Twoi pracownicy wykonują pracę w niebezpiecznych warunkach, prawdopodobnie będą potrzebować odzieży odblaskowej – zaliczamy do niej między innymi kurtki odblaskowe, spodnie, kamizelki, nakrycia głowy, koszulki, a także polary i bluzy odblaskowe. Co kwalifikuje się jako odzież odblaskowa? Jak ją nosić i jak o nią dbać? Jakie są standardy, dotyczące odzieży odblaskowej, które powinni znać właściciele firm? Zapraszamy do lektury!

Co to jest odzież odblaskowa?

Ubrania odblaskowe to odzież, która wyróżnia się na każdym tle dzięki fluorescencyjnym kolorom i strategicznie rozmieszczonym odblaskowym paskom. Termin ten obejmuje szeroką gamę ubrań i wzorów, od koszul po spodnie, odzież wierzchnią i nakrycia głowy.

Kto używa odzieży odblaskowej?

Kurtki odblaskowe robocze noszą pracownicy branży budowlanej, ale nie tylko. Nie możemy zapominać także o służbach medycznych i drogowych, policji, straży miejskiej, operatorach maszyn i pracownikach lotnisk – wszyscy oni są na co dzień użytkownikami odzieży odblaskowej. Powód jest prosty – to właśnie te profesje są często narażone na zagrożenia i muszą być widoczne dla innych osób. Operator dźwigu musi zobaczyć, gdzie są jego współpracownicy, by nie spowodować wypadku. Osoby pracujące na autostradach i drogach szybkiego ruchu muszą być widoczne dla wszystkich kierowców. 

Odzież odblaskowa służy również do zajęć rekreacyjnych. Biegacze i rowerzyści zakładają odblaskowe kamizelki, odblaskowe koszulki i spodenki, aby być widocznymi przez nadjeżdżające pojazdy. Myśliwi noszą jaskrawopomarańczowy kolor (którego zazwyczaj nie widzi zwierzyna łowna), aby mogli się z łatwością rozpoznawać. 

Czy odzież odblaskowa jest obowiązkowa?

W niektórych przypadkach odzież odblaskowa jest obowiązkowa. Muszą nosić ją osoby pracujące w zawodzie, który jest narażony na różnego rodzaju wypadki – np. te, które pracują ze sprzętem budowlanym, drogowym i elementami konstrukcyjnymi. Odzież odblaskowa jest także wymogiem dla osób, które wykonują prace na torach kolejowych czy miejscach o wzmożonym ruchu pojazdów. 

Inne branże nie są prawnie zobowiązane do wyposażenia pracowników w odzież odblaskową, ale i tak się na to decydują – ponieważ zapewnia ona bezpieczeństwo w pracy. Jeśli prowadzisz własną firmę i zatrudniasz pracowników, dobrze byś był na bieżąco z obowiązującymi standardami dotyczącymi mundurów pracowniczych.

Jakie są kolory o wysokiej widoczności?

Materiał odblaskowy, czyli odbijający światło, może być wykonany z następujących kolorów:

  • Pomarańczowy
  • Żółty
  • Biały
  • Srebrny
  • Żółto-zielony

Czerwony kolor jest kolorem o wysokiej widoczności, ale nie odblaskowym. Oznacza to, że może tłem dla odzieży odblaskowej, ale wymaga dodania taśmy odblaskowej, aby spełnić wszystkie normy. 

Jak dbać o odzież odblaskową?

Jeśli zastanawiasz się jak dbać o odzież odblaskową i jak ją prawidłowo prać, najlepiej jest przewrócić odzież odblaskową na lewą stronę i wymoczyć w zimnej wodzie. Taki zabieg pozwala zachować odblaskowy materiał. Jeśli pozostawisz odzież odblaskową na prawej stronie, może to skutkować starciem taśmy odblaskowej, co w konsekwencji prowadzi do blaknięcia i ewentualnego rozdarcia materiału. 

Sprawa przedstawia się podobnie, jeśli chodzi o kamizelki ochronne. Siateczka może zniszczyć się w pralce, dlatego lepiej namoczyć ją w neutralnym środku do prania rozpuszczonym w zimnej wodzie. Pozostaw kamizelkę na pół godziny w wodzie i detergencie. Plamy i inne uporczywe zabrudzenia można usunąć za pomocą szczotki.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.