Zielone biuro: jakie daje korzyści

Czy zielone biuro to tylko chwytliwe hasło, które wpisuje się w modny dziś nurt eko? W miejscu pracy przebywamy codziennie wiele godzin, nic więc dziwnego, że przestały nam wystarczać duszne, źle oświetlone pomieszczenia bez roślinności. Popularyzacja idei work-life balance pozwoliła wszystkim zrozumieć, że współczesne biuro to nie tylko przestrzeń zawodowa, lecz także obszar nawiązywania kontaktów i spędzania czasu z innymi ludźmi. Powinno być zatem zdrowe i przyjazne dla przebywających w nim osób, a równocześnie jak najmniej szkodliwe dla środowiska.

Zielony design w nowoczesnym budownictwie

Czym właściwie jest zielone biuro albo ogólnie zielony design? Czy termin ten oznacza rozwiązania ekologiczne, czy energooszczędność, a może biofilię? Wśród wielu interpretacji wyłania się wspólny mianownik: dla współczesnej architektury priorytet ma stanowić przyjazność środowisku i ludziom. Zrównoważone budownictwo zmniejsza negatywny wpływ działalności człowieka na przyrodę i poprawia mikroklimat otoczenia, a zarazem zapewnia mieszkańcom większy komfort bytowania oraz pozytywnie wpływa na ich kreatywność i zdrowie. Zielony design w budownictwie niesie dziś za sobą wielorakie korzyści: społeczne, środowiskowe i finansowe. Jego ważne aspekty, o które warto się zatroszczyć przy okazji projektowania zielonego biura, to między innymi:

  • Jakość powietrza

PROBLEM: W źle wentylowanych, zbyt tłocznych pomieszczeniach ludzie czują się ospali i zmęczeni, przez co trudno im się skoncentrować i podejmować jakiekolwiek efektywne działania.

ROZWIĄZANIE: Należy stosować zdrowe, niskoemisyjne materiały, zadbać o wydajną wentylację i dać możliwość otwierania okien.

  • Akustyka

PROBLEM: Hałas, który generują użytkownicy budynku, instalacje i urządzenia, stanowi często więcej niż niedogodność. U niektórych osób wywołuje on migreny, rozdrażnienie lub chroniczne zmęczenie.

ROZWIĄZANIE: Warto dobrze zaplanować akustykę na etapie aranżacji biura, wstawić przegrody akustyczne lub dźwiękochłonne umeblowanie.

  • Oświetlenie

PROBLEM: Niewłaściwe oświetlenie w pomieszczeniach biurowych czy mieszkalnych może zakłócać funkcjonowanie zegara biologicznego człowieka i skutkować bezsennością, a nawet depresją.

ROZWIĄZANIE: Zarówno oświetlenie dzienne, jak i sztuczne powinny być optymalnie dopasowane do potrzeb osób przebywających w pomieszczeniach i rytmu dobowego człowieka.

  • Komfort termiczny

PROBLEM: Ciepło i zimno to odczucia subiektywne, dlatego znalezienie kompromisu bywa wyzwaniem. Pewne jest jednak, że zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura realnie obniżają wydajność pracy.

ROZWIĄZANIE: Możliwość sprawowania indywidualnej kontroli nad ogrzewaniem lub funkcja automatycznego dostosowania temperatury do konkretnych preferencji mogą zadowolić wielu użytkowników.

  • Natura

PROBLEM: Przestał nam wystarczać beton, zurbanizowane krajobrazy miast i surowe, zimne pomieszczenia. Czujemy się w nich obco i samotnie.

ROZWIĄZANIE: We wnętrzach i otoczeniu budynków potrzebujemy kontaktu z przyrodą – żywą i zieloną – by nas motywowała do działania, stanowiła inspirację oraz źródło relaksu.

Design biofiliczny

Projektowanie biofiliczne to obecnie jeden z dominujących trendów w aranżacji wnętrz. Stanowi on odpowiedź na tęsknotę człowieka za naturą – genetyczne połączenie uwarunkowane ewolucyjnie. Aby odbudować tę pierwotną więź i przywrócić naszemu życiu równowagę, pojawiło się wiele interesujących rozwiązań: wertykalne ogrody, zielone ściany z mchu, roślinne parawany, duże przeszklenia z widokiem na jezioro czy park, płytki z roślinnymi wzorami bądź tapety z motywem krajobrazu. Budynek może nawiązywać do przyrody poprzez usytuowanie, formę czy kolory. Dobrze, jeśli do jego wzniesienia użyte zostaną naturalne materiały, a wnętrza będą przestronne i otwarte. Człowiek ma się w nich po prostu dobrze czuć.

3 korzyści płynące z posiadania zielonego biura

Pierwsza korzyść: dostęp do światła dziennego

Doświetlenie biura w sposób naturalny może mieć znaczący wpływ nie tylko na wydajność pracy, lecz także na samopoczucie i zdrowie pracowników. Osoby zatrudnione w miejscach o dużej ekspozycji na światło słoneczne lepiej śpią, mają więcej energii i chęci na aktywność fizyczną, dobry nastrój i samopoczucie, są szczęśliwsze. Zoptymalizowane oświetlenie redukuje też uczucie senności i zmęczenia wzroku. To nie wszystko. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną zużywaną do sztucznego oświetlenia obniża rachunki za prąd podczas eksploatacji budynku i jest korzystne dla środowiska. Zielone biura doświetlone naturalnie oznaczają też profity dla deweloperów: kosztują o 10 procent więcej niż tradycyjne lokale i cieszą się ogromną popularnością wśród innowacyjnych, troszczących się o zrównoważony rozwój pracodawców.

Druga korzyść: dobra jakość powietrza

O zdrowym środowisku pracy decyduje między innymi jakość powietrza wdychanego przez osoby zatrudnione w danej firmie. Zmęczenie, podrażnienia oczu, ból głowy, schorzenia górnych dróg oddechowych, nasilona alergia czy astma – mogą stanowić przykre skutki tego, że powietrze w biurze bywa mocno zanieczyszczone. Wykorzystanie roślin we wnętrzach może temu przeciwdziałać, a dodatkowo usuwać toksyczne substancje, grzyby i bakterie. Kwiaty doniczkowe pełnią szczególne funkcje: zwiększają wilgotność powietrza i poprawiają jego cyrkulację (co ma ogromne znaczenie w przypadku używania klimatyzacji oraz grzejników), a także zapewniają komfort zapachowy w przestrzeniach biurowych.

Trzecia korzyść: wellbeing pracowników

Na koniec najważniejsze – człowiek. Zielone biura gwarantują mu przyjazną przestrzeń pracy, podnoszą poziom satysfakcji, umożliwiają osiągnięcie szczęścia i sprzyjają zdrowiu. Strefy odpoczynku i pokoje relaksu pomagają radzić sobie ze stresem oraz wspierają regenerację organizmu. Fizyczny, mentalny i emocjonalny dobrostan pracownika oraz dobra atmosfera w miejscu zatrudnienia wpływają pozytywnie na jego zaangażowanie. Wszystko to przekłada się również na wysoką produktywność i kreatywność takich osób, a także zmniejszenie absencji, co oznacza wymierne profity finansowe dla pracodawców. Włączenie natury do środowiska biurowego to zatem całkiem opłacalna inwestycja – z wielu perspektyw.

Redakcja SKConstruction