Budowa domu – po co komu hydrofor?

Stawianie budynku mieszkalnego wiąże się z koniecznością zaplanowania instalacji wodociągowej. Składają się na nią nie tylko powszechnie znane rury, ale też specjalistyczne urządzenia takie jak pompa, czy hydrofor. Zobacz, dlaczego ich wybór jest tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania całej sieci.

Hydrofory – co warto o nich wiedzieć?

Wszędzie tam, gdzie planowane jest podłączenie wody, a nie jest obecna sieć wodociągowa, niezbędne są hydrofory. Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając je do swojego domu, na działkę lub w inne miejsce pozbawione wody miejskiej, jest pojemność i rodzaj ujęcia. To właśnie głównie na podstawie studni należy oprzeć wybór nie tylko pompy, która będzie odpowiedzialna za wprowadzenie wody do obiegu, ale również hydroforu, którego podstawowym zadaniem jest zabezpieczanie pompy przed nadmierną oraz niepotrzebną eksploatacją. Hydrofory powinny być również dopasowane do ilości domowników, która bezpośrednio przekłada się na zużycie wody. Znaczenie ma długość instalacji oraz liczba pomieszczeń, w których będzie używana woda. Dla standardowej rodziny 2+2 dedykowane są modele o pojemności około 150 litrów, gdyż mniejsza mogłaby prowadzić to zbyt częstego uruchamiania pompy, co wiąże się z jej zużywaniem. Nieprawidłowe dopasowanie zarówno pompy, jak i hydroforu mogą również prowadzić do kłopotów, takich jak brat ciśnienia w butli, czy zbyt mały lub przerywany strumień wody.

Jakie hydrofory wybierać?

Zanim udamy się na zakupy, powinniśmy… poznać swoją studnię. Jej głębokość wpływa bowiem na wybór zarówno pompy, jak i hydroforu. Do płytkich ujęć można zastosować pompy zwane zasysającymi. Umieszcza się je zazwyczaj w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, dlatego trzeba o tym pamiętać już na etapie projektowania budynku. Mają to do siebie, że je słychać, dlatego miejsce nie powinno być przypadkowe, jeśli cenimy sobie spokój i bezwzględną ciszę. W przypadku studni głębinowych lepiej postawić na pompy, które lokuje się bezpośrednio w studni. Tego typu modele są niesamowicie skuteczne, ale też dość drogie, więc aby uniknąć uszkodzeń, niezbędne jest uzupełnienie ich o hydrofor. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy, do wyboru mamy hydrofory pionowe, które można postawić w piwnicy, czy pomieszczeniu gospodarczym lub modele poziome, które można podwiesić nad sufitem w łazience, zyskując odrobinę przestrzeni.

Przez wzgląd na to, że hydrofory są częścią instalacji wodnej, mają z nią kontakt i są narażone na jej działanie. Podczas zakupu dobrze jest przyjrzeć się więc nie tylko materiałowi, z jakiego wykonany został zbiornik, ale też zweryfikować takie elementy, jak uszczelki, membrany, czy filtry. Oczywiście jakość wody ma największe znaczenie, jednak jeśli zależy nam na możliwie bezawaryjnej instalacji, lepiej nie pomijać tego kroku.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *