Uszczelki PCV – gdzie je stosować?

Dom to duże przedsięwzięcie, ale składa się na niego wiele mały elementów. Jednym z nich są uszczelki. Choć to bardzo drobna część budynku, to nie może jej w nim zabraknąć. Uszczelki PCV są najbardziej uniwersalnym i popularnym produktem. Używa się ich nie tylko w domach, ale również w samochodach, płotach i w wielu inny konstrukcjach.

Gdzie stosuje się uszczelki PCV?

Wbrew pozorom wynalezienie uszczelek zrewolucjonizowało wiele dziedzin życia. Przemysł, motoryzacja, budownictwo – znajdziemy je wszędzie. Ich podstawowe zastosowanie to – jak sama nazwa wskazuje – uszczelnianie. Umieszcza się je w miejscu łączenia dwóch elementów. W przemyśle ich zadaniem jest utrzymanie w ryzach różnych gazów i cieczy. Mają również funkcję izolującą. Istnieje wiele materiałów, z których mogą być wykonane. Na przykład ze zwierzęcej skóry, korka, gumy, miękkich metali, płyt azbestowych, tektury albo tworzyw sztucznych. Można również wykonać mieszaninę poszczególnych surowców. Spowoduje to utworzenie najbardziej trwałego materiału do produkcji uszczelek.

Jakie są rodzaje uszczelek?

Uszczelki PCV znajdziemy przede wszystkim w motoryzacji. Jest to dział, który z pewnością kojarzy nam się z tym tematem. Uszczelki znajdziemy przede wszystkim w drzwiach oraz w klapie bagażnika. Ich zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się deszczu, śniegu oraz wiatru do wnętrza pojazdu. Należy jednak pamiętać, że tak jak wszystko, uszczelki się zużywają. Warto zadbać o ich pielęgnacje. Co jakiś czas można zastosować silikon w sprayu, który zapobiega pękaniu uszczelki. Najgorszy czas dla nich to zima. Często mamy wtedy problem z zamarzaniem drzwi. Jest to spowodowane zamarzaniem zatrzymanej przez uszczelkę wody. Skutkuje to nadwyrężaniem materiału.
Uszczelki znajdują się również przy silniku. Oddziela głowicę od boku silnika. Dba o pracę serca pojazdu. Musi być bardzo wytrzymała.
Uszczelki w oknach chronią nas przed działaniem niskich temperatur oraz wiatru. Chroni nas również przed opadami deszczu i śniegu. Ich zadaniem jest izolacja oraz zapobieganie utraty ciepła. Wpływa to również na rachunki za ogrzewanie. Szczelne uszczelki nie pozwolą na utratę ciepła, a więc dom się nie wyziębia. Tutaj również warto pamiętać o ich pielęgnacji i sprawdzać stan przynajmniej raz w roku.

Co więcej robią uszczelki?

Uszczelki stosuje się także w przemyśle. Używane są między innymi w instalacjach hydraulicznych. Mają swój udział również w instalacjach wentylacyjnych i gazowych. Oprócz – tak jak już wiemy – izolowania mają też inne zadania. Są użyteczne w tłumieniu drgań. W przemyśle często montuje się je aby wygłuszyć rury. Wszelkie drgania są zatrzymywane przez uszczelki naokoło rur.
Uszczelki wysokiej jakości będą służyć przez długie lata. Ich żywotność przedłuża odpowiednia dbałość i pielęgnacja. Jeśli kupujemy uszczelki, warto zainwestować więcej. Jakość idzie w parze z wytrzymałością. Dobrze wykonane uszczelki będą odporne i na wysokie temperatury, i niskie. Ich działanie będzie odczuwalne cały rok.

Redakcja SKConstruction

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.