Tutaj jesteś

Wycena nieruchomości – jak ją wykonać?

25 czerwca, 2019 Nieruchomości Wycena nieruchomości


Rynek nieruchomości tętni życiem, w głównej mierze dzięki platformom internetowym. Jednak popularyzacja takie metody sprzedaży niesie ze sobą dużo mniejszy profesjonalizm. Najczęściej zbywcy i ich wycena nieruchomości opierają się jedynie na danych internetowych. Mało kto korzysta z pomocy profesjonalistów i często mylnie ocenia wartość posiadłości. Czy warto więc zainwestować w usługi rzeczoznawcy?

Nieruchomość – co to jest?

Zacznijmy od określenia czym w języku oraz prawie jest „nieruchomość”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to obiekt „nie-ruchomy”, czyli taki, którego nie możemy przenieść. A więc domy, mieszkania, budynki. Polskie prawo określa, co rozumiemy pod pojęciem nieruchomość w kodeksie cywilnym. Ustawa z 24 kwietnia 1964 roku dzieli je na trzy rodzaje: gruntowe, budynkowe oraz lokalowe. Dodatkowo mówi się o nieruchomościach rolnych, inaczej gruntach rolnych. Jak widać – nie są to tylko budynki.

Jak powinna wyglądać wycena nieruchomości?

Pamiętajmy, że wycena nieruchomości to nie to samo, co określenie ceny sprzedawanego ubrania, czy nawet samochodu. Inwestowanie w dom, ziemię i tym podobne wiąże się z odpowiedzialnością i zdecydowanie większymi pieniędzmi. Oczywiście, warto rozeznać się w temacie. Sprawdźmy ceny domów w okolicy, przeglądnijmy podobne oferty pod względem parametrów. W ten sposób wyrobimy sobie poglądy i łatwiej będzie nam ocenić własną nieruchomość.
Jednak nasze poglądy mogę być mylne. Często w wycenianym domem, czy mieszkaniem wiążą nas wspomnienia oraz uczucia. Może to zakryć realny obraz nieruchomości. Spowoduje to naciągniecie ceny. Nie możemy tracić rachuby. Skupmy się na realiach, w innym wypadku wycena będzie przekłamana, a sprzedaż bardzo trudna.
W przypadku domów i mieszkań sprawa jest prostsza. Schody zaczynają się przy nieruchomościach użytkowych takich jak biurowce, kamienice, czy przedsiębiorstwa. W takich przypadkach niezbędna będzie pomoc rzeczoznawcy. Bez doświadczenia nie poradzimy sobie z realną wyceną nieruchomości.
Rzeczoznawca wykorzysta swoją znajomość rynku oraz doświadczenie, aby rzetelnie wycenić badany budynek. Weźmie pod uwagę czynniki, o których zwykły człowiek nawet by nie pomyślał, a które są ważne na rynku nieruchomości. Nie przepłacimy, ani też nie stracimy dużej sumy pieniędzy.

Rynek, wycena, sprzedaż

Składając wszystkie czynniki w jedną całość mamy gotową ofertę sprzedaży, bądź też kupna. Nie zapominajmy, że z pomocy rzeczoznawcy możemy skorzystać również przy poszukiwaniach nieruchomości. Dzięki czemu nie przejedziemy się na nieuczciwym sprzedającym. Dla osoby, która nie chce nas oszukać nie będzie problemu, aby zgodzić się na taką wycenę.
Oferty sprzedaży umieszczane są głównie w Internecie, jednak biura sprzedaży nieruchomości wciąż cieszą się popularnością. Pracujący tam ludzie są specjalistami umiejącymi nie tylko rzetelnie wycenić budynek, ale również znaleźć atrakcyjne oferty. Warto skorzystać z takiej usługi, jeśli chcemy mieć pewność w kwestii transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości.

okulary korekcyjne

admin

Nasz zespół tworzy treści, które obejmują nie tylko budownictwo, ale również tematy związane z nieruchomościami, wystrojem wnętrz i ogrodów, a także przemysłem budowlanym. Nasi redaktorzy to eksperci w swoich dziedzinach, posiadający bogate doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom wartościowych i merytorycznych artykułów, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i dostarczają inspiracji do realizacji własnych projektów. Każdy artykuł jest starannie przygotowany i weryfikowany, aby spełniał najwyższe standardy jakości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?